Wybierając się na wakacje samolotem, warto znać prawa, jakie przysługują nam jako pasażerom linii lotniczych. Ich zakres różni się w zależności od tego, czy lot jest opóźniony, czy też został odwołany.

Turyście, który czeka na opóźniony przelot, linia lotnicza ma obowiązek zapewnić posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania. Oprócz tego musi umożliwić mu wykonanie dwóch rozmów telefonicznych i przesłania dwóch wiadomości (faksem lub e-mailem).

Jeżeli opóźnienie jest tak duże, że wylot nastąpi dopiero następnego dnia, przewoźnik musi zapewnić pasażerowi nocleg w hotelu. Co więcej – ma obowiązek dowieźć go do tego hotelu i zapewnić mu powrót na lotnisko.

Pasażer nie jest jednak skazany na czekanie. W sytuacji gdy opóźnienie wynosi powyżej pięciu godzin, może zrezygnować z przelotu, a linia lotnicza musi mu zwrócić pełną należność za zakupiony bilet.

Jeżeli w wyniku opóźnienia podróżujący przybędzie na miejsce co najmniej trzy godziny po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu, przysługuje mu odszkodowanie. Jego wysokość zależy od długości trasy i wynosi od 250 do 600 euro.

Jednak, jeżeli lot został opóźniony z przyczyn niezależnych od przewoźnika (np. mgła, obfite opady), odszkodowanie takie się nie należy.

Takie same prawa przysługują podróżującym, którym odmówiono wejścia na pokład samolotu.

Natomiast w razie odwołania lotu pasażer ma prawo do informacji o innych połączeniach do wybranego przez niego miejsca. Oczekującym na nowy lot przysługuje opieka ze strony przewoźnika (wyżywienie, zakwaterowanie, skorzystanie z telefonu czy e-maila).

Osoby, które nie zamierzają czekać na następny lot, mogą żądać także zwrotu ceny biletu oraz bezpłatnego powrotu do portu, z którego rozpoczynały podróż (pierwszym możliwym połączeniem).

W pewnych sytuacjach pasażerowi przysługuje również odszkodowanie. Przewoźnik nie musi jednak go wypłacać, gdy poinformował o odwołaniu lotu z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli zrobił to na co najmniej dwa tygodnie przed wylotem, nie ma żadnych zobowiązań wobec pasażerów.

Jeżeli zaś informacja taka została przekazana z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, operator musi zaproponować inne połączenie.