Prowadzący samochód ma obowiązek trzymać się jak najbliżej prawej strony jezdni. W przeciwnym razie może dostać nawet 500 zł mandatu.

Lewy pas na drogach służy do wyprzedzania. W praktyce wielu kierowców nic sobie z tego nie robi i jedzie lewą stroną, nawet gdy obok mają pusty pas ruchu. Nic więc dziwnego, że policja coraz częściej karze blokujących lewy pas: w 2010 roku policja w całej Polsce ukarała za to wykroczenie 1996 kierowców. Rok później takich mandatów było już 3144.

Prawo każe prawą

Zgodnie z art. 16 ustawy – Prawo o ruchu drogowym kierowców obowiązuje w Polsce ruch prawostronny. Przepis ten mówi także, że jeżeli jedziemy po jezdni, która ma dwa pasy ruchu, to trzeba jechać pasem znajdującym się na jej prawej połowie, możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Za łamanie tego przepisu kierowca może dostać mandat od 20 zł do 500 zł i dwa punkty karne. I nie jest to tylko kwestia porządkowa. Kierowca, który lekceważy te przepisy, nie tylko utrudnia jazdę innym, ale niekiedy uniemożliwia przejazd pojazdom uprzywilejowanym. Bywa, że pędząca karetka pogotowia musi niemal wjechać w poprzedzający ją pojazd, by ten zjechał na prawy pas.

– Policja stara się egzekwować te przepisy – zapewnia Marzanna Boratyńska z Komendy Miejskiej w Łodzi. Podaje, że w styczniu łódzka policja skierowała do sądu sprawę o ukaranie dwóch takich kierowców, którzy blokowali lewy pas ruchu i odmówili przyjęcia mandatu.

Wyścig ciężarówek

Jeszcze gorzej, gdy na drodze, która ma dwa pasy ruchu w jednym kierunku, zaczynają się wyprzedzać dwie ciężarówki. Wyścig tirów może trwać nawet kilka minut, a inni kierowcy nie mają szans, by je wyprzedzić.

– Na takie przypadki jesteśmy szczególnie wyczuleni, tym bardziej że w Łodzi obowiązuje zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne takie pojazdy – mówi Marzanna Boratyńska. W wielu sytuacjach gdy jeden kierowca jedzie lewym pasem ruchu, inny musi go wyprzedzić z prawej strony. A nie zawsze jest do dozwolone przez prawo. Z prawej strony można wyprzedzić inny pojazd na jezdni jednokierunkowej i na dwukierunkowej w mieście, jeżeli są wyznaczone przynajmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku. Poza obszarem zabudowanym na jezdni dwukierunkowej muszą być przynajmniej trzy pasy ruchu w tym samym kierunku, by można było wykonać ten manewr prawą stroną.