Zawarcie na podstawie art. 66 par. 1 i par. 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa umowy przenoszącej własność rzeczy lub praw majątkowych w zamian za zaległości podatkowe, stanowiące szczególny przypadek wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, ma charakter czynności cywilnoprawnej, a nie administracyjnoprawnej, wobec czego nie mają do niej zastosowania przepisy o postępowaniu administracyjnym. W szczególności odmowa przez organ administracji publicznej zawarcia tej umowy nie ma charakteru czynności administracyjnej o charakterze władczym, ale jest jedynie przejawem cywilnoprawnej zasady swobody w zawieraniu umów.
NSA SYGN. AKT I FSK 373/05
POSTĘPOWANIE CYWILNE
Wymaga wyjaśnienia zagadnienie, czy dopuszczalne jest zażalenie na postanowienie sądu I instancji odrzucające skargę na orzeczenie referendarza sądowego wzywające wnioskodawcę do usunięcia braków we wniosku o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także do uiszczenia należnej opłaty. W przypadku bowiem, gdyby się okazało, że skarżącemu zażalenie na to postanowienie nie przysługuje, przedstawione zagadnienie prawne nie mogłoby stanowić przedmiotu zapytania skierowanego do Sądu Najwyższego.
Według art. 7 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym do postępowania przed sądami rejestrowymi stosuje się przepisy k.p.c. o postępowaniu nieprocesowym, chyba że ustawa stanowi inaczej - chodzi o przepisy ogólne księgi drugiej k.p.c. (art. 506-525, a także art. 6941-8).
Postępowanie nieprocesowe nie zawiera przepisu, który wymienia enumeratywnie wszystkie przypadki, w których dopuszczalne jest zażalenie, jak to ma miejsce na gruncie procesu, ale rozmieszcza je w różnych częściach ustawy przy okazji regulowania odpowiedniej sytuacji procesowej. Realizując tę regułę, art. 518 k.p.c. stanowi, że zażalenie przysługuje w wypadkach wskazanych w ustawie. Przez ustawę należy rozumieć cały kodeks, a co za tym idzie również art. 394 par. 1 k.p.c.
Postanowienie, o jakie chodzi w sprawie, nie zostało wymienione ani w przepisach księgi drugiej k.p.c. (art. 506-525, 6941-8), ani też w zawartym w art. 394 par. 1 k.p.c. katalogu orzeczeń podlegających zaskarżeniu w drodze zażalenia. Wobec tego nie przysługuje na nie zażalenie.
SN SYGN. AKT III CA 3/01
PRAWO PRACY
Zawarcie w okresie wypowiedzenia umowy o pracę na nowym stanowisku oznacza, że doszło do skrócenia w drodze porozumienia (co najmniej w sposób dorozumiany) okresu wypowiedzenia i zawiązania na podstawie umowy o pracę nowego stosunku pracy.
SN SYGN. AKT II PK 132/05
PRAWO BUDOWLANE
Przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz aktów wykonawczych do tej ustawy mają charakter przepisów bezwzględnie obowiązujących.
WSA WARSZAWA SYGN. AKT VII SA/Wa 375/05
PRAWO DEWIZOWE
O nieistnieniu przesłanki zaprzestania płacenia długów nie świadczy fakt, że dany podmiot reguluje wybrane należności. Podstawa do ogłoszenia upadłości zachodzi w sytuacji, gdy dłużnik nie płaci przeważającej części długów. Przesłanka bezskuteczności egzekucji jest spełniona nie tylko wtedy, gdy dochodzi do umorzenia postępowania egzekucyjnego skierowanego do całego majątku dłużnika, ale również wówczas, gdy zostanie w sprawie wykazane, że spółka nie dysponowała majątkiem pozwalającym na zaspokojenie wierzytelności. Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada za winę własną zatem na podstawie deliktu. Możliwość zasądzania odszkodowań w walutach obcych wynika z art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy z 2002 roku - Prawo dewizowe
S. APEL POZNAŃ SYGN. AKT I ACa 964/05