Zanim zdecydujemy się zakupić nieruchomość, warto sprawdzić jej księgę wieczystą. Z niej dowiemy się, czy dana działka nie jest obciążona prawami osób trzecich. Przedwstępną umowę sprzedaży warto zawrzeć w formie aktu notarialnego. Rozwiązanie to lepiej chroni interesy kupującego i pozwala mu dochodzić zawarcia umowy przed sądem

Czy pierwokup trzeba zrealizować

Sąsiad ma do sprzedania nieruchomość, która jest obciążona prawem pierwokupu na rzecz gminy. Czy to oznacza, że taka nieruchomość jest wyłączona z obrotu?

Czy można sprawdzić księgę wieczystą

Zamierzam kupić nieruchomość nad morzem. Jej dotychczasowy właściciel przekazał mi dokumenty związane z tą działką, w tym odpis z księgi wieczystej z ubiegłego roku. Czy mogę sam sprawdzić dokumenty w sądzie?

Czy można zabudować nieruchomość

Interesuję się zakupem nieruchomości niezabudowanej. Niestety gmina, na której terenie leży działka, nie uchwaliła jeszcze planów zagospodarowania przestrzennego. Czy bez takiej decyzji samorządu możliwa jest zabudowa?

Czy nie stracę użytkowania

Na aukcji internetowej znalazłem ofertę zakupu atrakcyjnie położonej nieruchomości budynkowej. Niestety grunt objęty jest użytkowaniem wieczystym. Czy nie ma ryzyka, że po zainwestowaniu w odnowienie budynków za jakiś czas gmina zabierze mi nieruchomość?

Czy umowa wstępna przeniesie własność

Zamierzam zakupić działkę budowlaną. Po wstępnej rozmowie ze sprzedającym okazało się, że możemy zawrzeć umowę przedwstępną w formie pisemnej. Czy taka umowa w razie problemów przeniesie własność?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak bezpiecznie kupić działkę lub nieruchomość na rynkuW pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania