Wydział Prawa w Wyższej Szkole Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni to laureat pierwszego miejsca w rankigu Gazety Prawnej najlepszych wydziałów prawa.
■ Są państwo postrzegani jako wyjątkowa uczelnia, która może stać się kuźnią kadr przyszłych prawników.
Rzeczywiście, naszą ambicją było stworzenie elitarnej szkoły prawa. Ta wyjątkowość wynika głównie z tego, że przyjmujemy tylko 60 studentów, i to wyłącznie na studia dzienne, ponieważ nie prowadzimy innego rodzaju studiów. Uznajemy, że aby zapracować na elitarność, należy kształcić na odpowiednio wysokim poziomie.
■ W jaki sposób chcą państwo zapewnić wysoki poziom?
W naszym przypadku elitarność kształcenia przyszłych prawników polega m.in. na zapewnieniu im indywidualnego charakteru studiów na Wydziale Prawa, na wzór uczelni amerykańskich czy angielskich. Przypuszczam, że jako jeden z niewielu dziekanów wydziałów prawa mogę szczycić się tym, że znam wszystkich swoich studentów. Podobnie wygląda to w przypadku codziennych relacji student - wykładowca. Jest to niewątpliwie duże osiągnięcie, które pozwala zapewnić studentom komfort studiowania i bezpośredniego kontaktowania się z prowadzącymi zajęcia akademickie.
■ Czego mogą spodziewać się studenci, którzy rozpoczynają naukę na Wydziale Prawa?
Poza indywidualnym charakterem studiów - to duża liczba godzin w naszym programie nauczania - przekracza ona u nas 3 tys. godzin. Myślę, że pod względem liczby obligatoryjnych godzin dydaktycznych jesteśmy z pewnością w czołówce wszystkich szkół prawa w Polsce. Trzeba dodać w tym kontekście, że studia nie są łatwe.Niewątpliwie możemy też pochwalić się bardzo dobrą profesurą. Pomimo stosunkowo niedługiej historii szkoły mamy już własną kadrę profesorów, przy czym jeden profesor przypada na 6-7 studentów. Ten współczynnik pokazuje, że w naszym przypadku zdecydowanie można mówić o indywidualnej i elitarnej formule kształcenia prawników.
■ Bardzo często zarzuca się wydziałom prawa, że kształcą swoich studentów w oderwaniu od praktyki sal sądowych czy obsługi klienta.
Naszym dużym osiągnięciem jest też to, że nasi studenci mogą uczyć się prawa nie tylko w wymiarze teoretycznym. Zapewniamy wyjątkowo dużą liczbę godzin nauki praktycznych umiejętności prawniczych. Co więcej, znakomita większość naszych wykładowców to praktycy - sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, notariusze, komornicy. Ponadto nasi studenci mają pięć obowiązkowych praktyk letnich, a także zapewniamy im praktyki w ciągu roku akademickiego. Studenci III i IV roku mają warsztaty sądowe raz w tygodniu, polegające na aktywnym uczestnictwie w wokandach sądowych. Studenci odbywają też praktyki w kancelariach prawniczych. Uruchomiliśmy również amerykańską szkołę prawa - po to, by nasi studenci mieli zapewnioną możliwość rozwijania karier zawodowych w wymiarze ponadpaństwowym. Takie kompleksowe przygotowanie - zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej - zapewni im konkurencyjność na trudnym rynku pracy prawników.
Rozmawiała EDYTA WERESZCZYŃSKA
■ LESZEK STAROSTA
adwokat, doktor habilitowany nauk prawnych
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama