Rząd wycofuje się z przepisu krzywdzącego aplikantów sądowych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 18.10.2010, 12:40

Po publikacjach „DGP” rząd rezygnuje z planów uniemożliwienia aplikantom z lat 2007 – 2010 otrzymania nominacji sędziowskiej. Nadal jednak dzieli aplikantów na lepszych i gorszych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (58)

  • F_16(2010-10-18 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Do plosiak i Rafał K.

    Ależ postulowaliśmy aby egzaminy były powtarzane okresowo dla wszystkich prawników. Nie widzę powodu, żeby nie sprawdzać takich orłów palestry jak wy. Jak nie mam z tym problemów, ale na uczciwych zasadach.
    Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie aktualizujesz swojej wiedzy w zakresie przewidzianym przez twórców takiego testu. Więc lobbujmy razem. EGZAMIN DLA WSZYSTKICH, okrsowo co np. 5 lat.

    Rozumiem plosiak i Rafał_K, że popieracie ten pomysł.

    Co do aplikacji, to skończyłem studia w okresie, kiedy zadawano pytania z geografii, polskiego i inne, które udowadniały wyższośc rodzinnego nasiąkania nad nauką. Teraz nie mam ani czasu ani możliwości rzucenia wszystkiego i przystępowania do jakichś aplikacji. Zresztą czegóż mógłbym się tam nauczyć? Argumentacji - czytając wasze posty - nie sądzę. Plucia na innych - dziękuje nie jestem zainteresowany. Mógłbym nauczyć się obłudy - np. od ludzi, którzy skorzystali z ruchu walczącego z korporacjami i wpisali się jako adwokaci, a teraz plują na tych, dzięki którym dostali się do korporacji.
    Od strony merytorycznej też niczego się nie nauczę - skoro adwokat-profesor, który uczył mnie prawa na uniwerku (był kierownikiem katedry i sam ustalał program) nie nauczył mnie niczego, to jak ma to zrobić magister - którego też uczyć ten sam profesor. A jeżeli magister sam doszedł do tej wiedzy, to ja chyba też mogę.

    tutaj dla przenikliwych korporantów: plosiaka i Rafała_K
    fragment ustawy o zawodach (to od zawodzić elektorat) prawniczych.

    Art. 30. 1. Do egzaminu II stopnia mogą przystąpić:
    1) osoby, które ukończyły aplikację adwokacką, radcowską lub notarialną;
    2) osoby, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski;
    3) doradcy prawni, którzy wykonywali podstawowe czynności prawnicze przez okres co
    najmniej 5 lat;
    4) doktorzy nauk prawnych;
    5) osoby, które były zatrudnione na stanowisku referendarza sądowego lub starszego
    referendarza sądowego łącznie przez okres co najmniej 3 lat;
    6) osoby, które były zatrudnione przez okres co najmniej 3 lat na stanowisku asystenta
    sędziego;
    7) osoby, które były zatrudnione przez okres co najmniej 3 lat na stanowisku asystenta
    prokuratora i mają ukończone wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej
    oraz uzyskały tytuł magistra prawa lub ukończyły zagraniczne studia prawnicze
    uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
    8) osoby, które ukończyły aplikację legislacyjną i po jej ukończeniu przez okres co najmniej
    4 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały prace
    związane z opracowywaniem lub opiniowaniem aktów prawnych;

    Umiecie panowie czytać ustawy? Wiecie co to oznacza? Że bez zdanego egzaminu II stopnia osoba, która ma zdany egzamin sędziowski będzie mogła co najwyżej występować w rejonówce :)))))))
    Dobrze, że chociaż będzie mogła pomóc wypełnić formularz postępowania uproszczonego.

    Odpowiedz
  • konstyt(2010-10-19 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    Okazuje się, że Ministerstwo nie wycofało się wcale z pomysłu wydłużenia nam drogi. Ostatnio odbyła się debata dotycząca wymiaru sprawiedliwości i minister Czaja powiedział, że nadal jest aktualny zamiar przedłużenia okresu pracy po egzaminie sędziowskim.
    Ręce opadają.

    Odpowiedz
  • ref(2010-10-19 06:28) Zgłoś naruszenie 00

    sędzia sprawuje wymiar sprawiedliwości, referendarz częściowo też np, nakazy zapłaty. Sędziego nie można usunąć z zawodu, referendarza poprzez dwie negatywne oceny bardzo łatwo. Oczywiście nie w każdym sądzie są naciski , ale ...są, zwłaszcza jeśli chodzi o normy. Nie neguję ocen okresowych po których można wylecieć z pracy, ale wtedy referendarz nie powinien sprawowac wymiaru sprawiedliwości np w e-sądzie

    Odpowiedz
  • ddd(2010-10-19 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    może GP zajęłaby się sprawą ocen okresowych referendarzy? Nie może być tak, że stanowią one element nacisku. To niedopuszczalne.

    Odpowiedz
  • ddd(2010-10-19 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    poza tym jest jeszcze jedna kwestia. Referendarze mają obowiązek dbać (oprócz wykonywania narzucanych norm) o merytoryczną stronę swojej pracy. W razie popełnienia błędu nie będzie się można zasłonić hurtowymi ilościami dotychczas zrobionych spraw, bo nikogo nie będzie to interesowało. Skoro mają być wprowadzone oceny okresowe sędziów, dlaczego nie wprowadzić takich samych ocen w stosunku do referendarzy? W takiej sytuacji jasne byłyby i kryteria i podstawy dokonywania takich ocen.

    Odpowiedz
  • io(2010-10-19 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    Do Mr_X - "Ludzie, zamiast narzekac jaki to zly rzad wezcie sie lepiej do roboty i do nauki!"

    Sprawa referendarzy i asystentów pokazała wyraźnie, że to o czym piszesz nie daje żadnych gwarancji. Co więcej jest to dowód na to, że Państwo a dokładniej rzecz biorąc interesy różnych grup, które mają wpływ na system dochodzenia do zawodów mogą kiedy chcą i jak chcą - zrobić z ciebie frajera co słuchał takich jak ty i wkuwał w każdej wolnej chwili ciągle zmieniających się przepisów kosztem życia prywatnego i swoich najbliższych.

    Wydaje się, że postulat zakuwania kodeksów i ustaw niewiele odbiega od np. postulatu wkuwaj książke telefoniczną. W niej równie często zmienia się zawartość.

    Odpowiedz
  • aso1(2010-10-19 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    do mr-x: ja bym raczej nie nawoływała starych aplikantów do startowania w konkursach do KSSIP a wiesz czemu? bo jeszcze sie skusza wynagrodzeniem, a wasze konkursy wstępne po trzech latach aplikacji to śmiech na sali. mamy was wykosić?

    Odpowiedz
  • aso1(2010-10-19 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    dla mnie w ogóle teraz powstaje wazne pytanie-odnieslismy sukces, dzieki DGP (trzeba to doceniać!!!) i czy walczymy dalej? na pewno osoby, które już mają stanowiska nie są tym tak bardzo zainteresowane. grono osób, które dotyka projekt ustawy się zmniejsza. to co? apelujemy dalej czy odpuszczamy? (wszyscy pewnie w przeciagu pół roku/roku gdzies w jakiejs Pipidówce się zatrudnimy aby zdążyć przed wejściem w życie projektu)

    Odpowiedz
  • aso1(2010-10-19 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    ps. dobra wiadomosc-projekt wyrównuje stawski dla asystentów niezależnie od sądu, to chyba znaczy podwyżki (???)

    Odpowiedz
  • ZNIEŚĆ OCENY OKRESOWE(2010-10-19 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    ok, wydalenie z zawodu ALE TYLKO na podstawie orzeczenia sądu dyscyplinarnego, ale nie na podstawie dwóch negatywnych ocen sporządzonych przez przełożonego który mnie np. nie lubi albo którego siostrzenica jest zainteresowana etatem referendarskim !

    Odpowiedz
  • gdzie MS, gdzie RPO ?(2010-10-19 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby nie było nacisków na referendarzy to Stowarzyszenie Referendarzy nie walczyłoby o uchylenie przepisu który pozwala wydalić z zawodu jedynie na podstawie dwóch negatywnych opinii przełożonego . O wydaleniu powinien decydować jedynie Sąd dyscyplinarny !! Dziś powiedziano nam, że w takich to a takich sprawach mamy wydawać nakaz , i mimo, że się nie zgadzamy to większość będzie ze strachu tak orzekać !! Dlaczego sędziego nie można ,,wydalic z zawodu na podstawie dwóch negatywnych ocen'' ? Czy to się komuś podoba czy nie, referendarze sprawują obecnie wymiar sprawiedliwości i PAŃSTWO powinno wypracować metody ich ochrony przed naciskami a nie prowokować do takich nacisków !!

    Odpowiedz
  • SSO(2010-10-19 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam, że koledzy winni podchywcić i wykorzystać głosy refrendarzy sądowych o naciskach. Przecież to jest argument przeciwko wprowadzeniu ocen okresowych. Jaskrawy dowód na to, że oceny okresowe mogą być niecnie wykorzystywane. Tylko, że sędziowie musieliby przyznać, iż używają takiego straszaka wobec referendarzy. Wszyscy wiemy, że jest to na porządku dziennym, ale przyznać się do tego to już inna sprawa :)

    Odpowiedz
  • PzK(2010-10-19 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Podziękowania dla GP za ten częściowy sukces!!

    Odpowiedz
  • Rafal_K(2010-10-19 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny pan minister usprawiedliwił to w swoim stylu;D Dlaczego Tak?? Bo NIE - NIE.

    Jak taki człowiek mógł orzekać i wydawać decyzje??

    Nie mówiąc już że w tej debacie skupiającej się na zmianach w ustawie ustrojowej zaczął bełkotać o zmianach w kpc;D

    Odpowiedz
  • Rafal_K(2010-10-18 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    Mr_X:

    My już skończyliśmy aplikację;D Ot taki problem.

    Może Ty skończysz nową maturę, przecież kończyłeś starą i jest "nieważna"??!!

    Odpowiedz
  • konstyt(2010-10-19 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    Śmiać się czy płakać?

    Odpowiedz
  • b. aplikant(2010-10-19 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Musimy być czujni i o to samo prosimy REDAKCJĘ GP, a to w związku z wypowiedzią wiceministra Czai, że MS nie wycofuje się z zamiru wydłużenia okresu stażu. Głos ten powienien tym bardziej dziwić, że przeciwko zmianie są nie tylko aplikanci, ale również sędziowie i KRS!

    Odpowiedz
  • sss(2010-10-20 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    już nic nie rozumiem, najpierw piszą że się wycufoują a teraz Czaja twierdzi co innego !!! trzeba monitorować wszelkie prace nad nowelizacją USP żeby znowu nie chcieli czegoś przepchnąc pokątnie

    Odpowiedz