Zadaniem terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych jest przeprowadzenie głosowania.
Tylko do poniedziałku (4 października) komitety wyborcze mogą przedstawiać komisarzowi wyborczemu kandydatów do terytorialnych komisji wyborczych. Ich powołanie powinno nastąpić najpóźniej 7 października. W skład każdej z komisji wchodzi po jednym przedstawicielu zgłoszonym przez pełnomocnika w imieniu każdego komitetu wyborczego. Maksymalnie komisja może liczyć dziewięć osób. W przypadku większej liczby chętnych o składzie komisji decyduje publiczne losowanie przeprowadzone przez komisarza wyborczego.
Terytorialne komisje wyborcze odpowiadają za właściwe przeprowadzenie wyborów. Do ich głównych obowiązków należy rejestrowanie kandydatów na radnych i zarządzanie druku obwieszczeń wyborczych oraz ich upublicznienie. Zajmują się one również ustaleniem wyników głosowania i wyników wyborów do organu stanowiącego gminy, powiatu lub województwa. Dodatkowo gminne komisje wyborcze przyjmują zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
W skład każdej z komisji mogą wchodzić tylko wyborcy stale zamieszkali na obszarze działania danej rady. Komisja liczy od 7 do 9 osób. W skład komisji wojewódzkiej oraz powiatowej z urzędu jako przewodniczący wchodzi sędzia wskazany przez prezesa sądu okręgowego. W przypadku komisji gminnych i powiatowych za ich zorganizowanie odpowiedzialny jest odpowiednio właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta. Gminna (miejska) komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu przewodniczącego i jego zastępcę.
Podstawa prawna
Ustawa z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003 r. nr 159, poz. 1547 z późn. zm.).