Firmy zależne od spółek polskich ulokowane poza granicami Polski będą mogły skorzystać z ubezpieczeń eksportowych gwarantowanych przez Skarb Państwa. Warunkiem jest jednak, aby sprzedawane przez nie towary i usługi pochodziły z Polski. Tak zakłada przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, którym zajmował się rząd.

Tylko polskie towary

– Zmiany te niewątpliwie będą korzystne dla polskich przedsiębiorców. Do tej pory spółki od nich zależne były podmiotowo wyłączone z możliwości objęcia realizowanej przez nie sprzedaży towarów polskich – mówi Zbigniew Sztranc, dyrektor Departamentu Wspierania Handlu Zagranicznego w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Z nowych rozwiązań skorzystają firmy, w których co najmniej 50 proc. udziałów ma polski podmiot.
Ubezpieczeniem mogłyby być objęte tylko transakcje sprzedaży polskich towarów i usług.
– Ta zmiana jest niezbędna, bowiem w coraz większym zakresie eksport polskich towarów i usług realizowany jest przez polskie firmy poprzez utworzone na rynkach docelowych spółki-córki – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor Departamentu Eksperckiego Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Jak wskazuje, ta forma sprzedaży wynika z potrzeby budowania efektywnych, konkurencyjnych kanałów dystrybucji.
Projektowana zmiana nie tylko zmniejszy ryzyko działalności eksportowej, ale także zwiększy skłonność polskich firm do budowania bardziej efektywnych kanałów dystrybucji towarów i usług na rynkach zagranicznych.
Autorzy projektu proponują objęcie kontraktów do dwóch lat ubezpieczeniem eksportowym ryzyka nierynkowego.

Ryzyko nierynkowe

– Problem w tym, że ani projekt nowelizacji ustawy, ani uzasadnienie do niego nie definiują pojęcia ryzyka nierynkowego, odsyłając do dyskusji w UE na temat definicji ryzyka nierynkowego. Ryzyko nierynkowe może być rozumiane w bardzo różny sposób, na przykład jako ryzyko błędu zarządczego wewnątrz przedsiębiorstwa – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Zbigniew Sztranc z BGK wyjaśnia jednak, że chodzi m.in. o przypadki prawnie stwierdzonej niewypłacalności dłużnika lub gwaranta czy siły wyższej.
Na prowadzenie gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych w odniesieniu do rynków nieubezpieczanych przez inne prywatne agencje ubezpieczeniowe ustawowy mandat posiada Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.