SN: za ujawnianie tajemnic ścigać też dziennikarzy, nie tylko urzędników

05.05.2009, 12:47; Aktualizacja: 05.05.2009, 12:57

Przestępstwo ujawnienia tajemnicy państwowej mogą popełnić nie tylko urzędnicy zobowiązani do jej ochrony, ale także i dziennikarze, którzy ją publikują - uznał Sąd Najwyższy.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Łukasz Denys(2010-02-27 11:54) Zgłoś naruszenie 00

  reguły dotyczące tajemnicy państwowej zawarte w ustawie o ochronie informacji niejawnych są na tyle skomplikowane, że trudno założyć, by przeciętny adresat mógł je zrozumieć i przestrzegać. W mojej ocenie przepis ten nakłada na obywatela obowiązek samodzielnej oceny, czy informacja ma charakter tajemnicy państwowej. Jest to temat bardzo ważki szczególnie gdy dotyczy to wolności słowa, ale dziennikarze powinni tak jak każdy obywatel samodzielnie oceniać i odpowiadać za ujawnienie tajemnicy państwowej, zgodnie z art. 265 k.k.

  Odpowiedz
 • Mirek(2009-08-05 11:10) Zgłoś naruszenie 00

  Pan dr.Bodnar najwyraźniej nie odróżnia kwestii informacji istotnych dla społeczeństwa od informacji stanowiących tajemnicę państwową.To co jest istotne dla społeczeństwa ,w praktyce,decydują dziennikarze.A o tym co stanowi tajemnicę państwową ustawodawca.Gro informacji istotnych dla większości społeczeństwa,w dzisiejszych czasach,można wyczytać w brukowcach.I to ta kategoria decyduje o tym co jest istotną informacją.Dla kasy i newsa gotowi są napisać wszystko,bez hamulców.

  Odpowiedz
 • rltim42(2009-05-07 10:37) Zgłoś naruszenie 00

  Źle - za ujawnienie urzędasy powinni siedzieć od razu w pace - wtedy nie miałby kto pismakom ich przekazywać - dziennikarze są dobrym testem na utrzymanie tajemnicy państwowej.

  Odpowiedz
 • Piotrek(2009-05-05 18:06) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo dobrze. Czas najwyższy przytemperować trochę tych łowców sensacji. Bo tajemnica państwowa ma być TAJEMNICĄ PAŃSTWOWĄ, a nie ogólnospołeczną sensacją i szansą przypodobania się redaktorowi naczelnemu, jak i zdobycia premii. Dzięki "pismakom" takowym, w ostatnim czasie obce wywiady w ogóle w Polsce nie utrzymują swych komórek, bo największych sekretów państwa dowiadują się codziennie, ze świeżutkiej, kioskowej prasy...WSTYD

  Odpowiedz
 • broled(2009-05-05 15:06) Zgłoś naruszenie 00

  Orzeczenie jest jak najbardziej słuszne !!! Nie można promować świętych krów, to jest postaw wyrażających się w ujawnianiu tajemnicy państwowej, tylko po to aby zaistnieć w mediach. Dopuszczam tzw. stan wyższej konieczności i związane z tym ujawnienie spraw tajnych, ale niech to sąd, a nie żurnalista decyduje co jest dobre dla POLSKI.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane