statystyki

Trybunał przebudził Tyfona: Czwartkowy wyrok TK otwiera drogę do zaskarżenia pozostałych przesłanek legalnego przerywania ciąży

autor: Piotr Szymaniak23.10.2020, 07:40; Aktualizacja: 23.10.2020, 08:02
Protest TK

Protest TKźródło: PAP
autor zdjęcia: Wojciech Olkunik

Mityczny Tyfon – jak pisał Jan Parandowski – był najstraszliwszym potworem, jakiego oglądało słońce. „Wzrostem najwyższe góry przenosił i aż do gwiazd sięgał”, „największymi skałami rzucał jak piłką”. Na sam jego widok pod bramami Olimpu bogowie w popłochu czmychnęli do Egiptu i ze strachu przemienili się w zwierzęta. Później co prawda Zeus pokonał bestię i przywalił go Sycylią, ale go nie zgładził, lecz tylko uwięził.

Władcy naszego nadwiślańskiego Olimpu nie zdają sobie sprawy, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności aborcji z powodu wad płodu może uwolnić współczesnego Tyfona, przed którym rząd będzie musiał uciekać, gdzie pieprz rośnie.

Funkcjonowanie przepisu zezwalającego na legalną terminację ciąży ze względu na przesłankę embiopatologiczną było solą w oku nie tylko najtwardszego prawicowego elektoratu, lecz także dużej części umiarkowanych konserwatystów. Z tego względu opatrzenie tej regulacji glejtem konstytucyjności nie wchodziło w rachubę. To byłby cios dla tego środowiska. Mogło ono oczekiwać, że skoro na skutek poprzednich orzeczeń TK – jeszcze przed czasami „dobrej zmiany” – przepisy antyaborcyjne były coraz bardziej zaostrzane, to obecny trybunał pójdzie przynajmniej o krok dalej. I to milowy krok.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • Legart(2020-10-23 12:45) Zgłoś naruszenie 355

    Nakazanie donoszenia ciąży - wbrew rodzicom, celem tylko doprowadzenia do naturalnej (nie aborcyjnej) śmierci zdeformowanego płodu, to zwyczajne wielomiesięczne znęcanie się nad matką i ojcem dziecka. Ze szczególnym udręczeniem. W zasadzie to tortury. Główka, której nie ma, nie odrośnie. Rozszczepiony kręgosłup nie zrośnie się. "Naturalna śmierć" płodu niezdatnego do życia, nie jest wartością, która byłaby godna ochrony. A noszenie ciąży w celu naturalnej śmierci płodu, jest zbytecznym sprawianiem cierpienia rodzinie. Torturami. I zagrożeniem dla przyszłej płodności.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Melk(2020-10-23 10:24) Zgłoś naruszenie 269

    Czyli w przypadku ciąży pozamacicznej, będą umierali matka i dziecko? Prawdę mówiąc, gdybym był głową obcego mocarstwa wrogiego Polsce, to właśnie tak bym robił. Siałbym niepokoje i rozdrapywał stare rany. Był spokój, to grupa ultrasów postanowiła go zepsuć. Na miejscu kontrwywiadu bacznie bym się temu przyglądał. p.s. Skoro zabijanie jest złe, to czemu pewna postać, w którą wierzą chrześcijanie zabiła swojego syna?

    Odpowiedz
  • wjw(2020-10-23 11:08) Zgłoś naruszenie 2610

    Kaczor mści się za brata na narodzie...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ad absurdum(2020-10-23 12:34) Zgłoś naruszenie 205

    Wedle tej wykładni TK, każdy matki czyn przeciw zarodkowi - picie alkoholu, ryzykowny sport, palenie papierosów - jest naruszeniem "ochrony przysługującej od chwili poczęcia". Czyli: PRZESTĘPSTWEM. Więc kobiety palące papierosy lub uprawiające sport powinny być przymusowo przetrzymywane w czasie ciąży. Bo macica należy do Rządu, a matka jest zagrożeniem dla dziecka. Oczywiście aborcja jest zabójstwem kwalifikowanym. Podobnie, jak poronienie - tak, jak w Salwadorze.

    Odpowiedz
  • Ziemniaki (2020-10-23 16:38) Zgłoś naruszenie 141

    We wspolczesnej Europie nie ma miejsca na radykalizm wyznaniowy. Ani chrzescijanski, ani islamistyczny. Polski Kosciol musi zostac oddzielony bardzo gruba linia od Panstwa.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Polak(2020-10-23 13:05) Zgłoś naruszenie 138

    W Polsce kobiety mamy za nic. One sie na to zgadzają.Powinny się sprzeciwić, np. nie chodzić do kościołów, nie dawać na tacę, nie posyłać na religię i t p. To wina czarnych.

    Odpowiedz
  • sigol(2020-10-23 11:22) Zgłoś naruszenie 114

    pisiołki, jakby to nie było, to są jednak przygłupy ten wyrok nic zmienił, no bo jest jeszcze spór prawny, od kiedy jest człowiek

    Odpowiedz
  • nn(2020-10-23 11:46) Zgłoś naruszenie 1129

    Ci, co boją się bolesnej prawdy, cierpieć będą wielokrotnie bardziej uciekając przed nią. A bolesna prawda jest taka, że w życiu nie zawsze da się uniknąć cierpienia nie powodując większego zła. Tym większym złem jest zabicie człowieka.

    Odpowiedz
  • PYTANIE(2020-10-23 12:55) Zgłoś naruszenie 94

    : Czy każdy pisi-klerykał to idi.ta?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2020-10-23 14:45) Zgłoś naruszenie 84

    Należy też karać mężczyzn za picie, narkotyki, noszenie obcisłej bielizny , złe odżywianie. Są dawcami plemników i osłabiają je żyjąc źle - czyn przeciw zarodkowi - picie alkoholu, ryzykowny sport, palenie papierosów - jest naruszeniem "ochrony przysługującej do i od chwili poczęcia". Czyli: PRZESTĘPSTWEM. Więc mężczyźni palący papierosy lub uprawiający sport powinni być przymusowo przetrzymywani w czasie możliwości zapłodnienia kobiety. Bo prącie i plemniki należą do Rządu, a przyszły ojciec dziecka jest zagrożeniem dla dziecka. Oczywiście takie życie jest zabójstwem kwalifikowanym. Podobnie, jak poronienie chorego dziecka - tak, jak w Salwadorze, a w RP katoprawacy pójdą dalej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Chłodno pomyślmy(2020-10-23 22:30) Zgłoś naruszenie 51

    Wyrok złamał umowę społeczną. Otworzył więc drogę do aborcji na życzenie, usunięcia religii ze szkół, ustawy depisuaryzacyjnej i opodatkowania kleru. Sezon burz uważam za otwarty!

    Odpowiedz
  • Niepełnosprawna(2020-10-23 19:41) Zgłoś naruszenie 510

    Pragnę ze swej strony podziękować w imieniu własnym oraz osób niepełnosprawnych sędziom Trybunału Konstytucyjnego za sprawiedliwy werdykt w sprawie zgodności aborcji eugenicznej z Polską Konstytucją. Zdaję sobie sprawę z faktu, ile wymagało odwagi opowiedzenie się za życiem osób jeszcze nienarodzonych z ułomnościami ciała, podczas, gdy cały czas powszechnie postuluje się o prawa kobiet, dlatego tym bardziej składam wyrazy wdzięczności dla poszanowania życia ludzkiego w każdej postaci, niezależnie od wykrytych wad rozwojowych płodu przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To swego rodzaju ukłon w stronę prawdziwej akceptacji dla wszelkich chorób i niepełnosprawności, za co bardzo dziękuję! Na koniec dodam, dedykując ostatnie słowa przeciwnikom zaostrzenia prawa aborcyjnego - my, osoby niepełnosprawne też mamy prawa i chcemy żyć!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Usatysfakcjonowana wyrokiem (2020-10-23 14:21) Zgłoś naruszenie 419

    Trybunał Konstytucyjny w końcu opowiedział się za życiem, zakazując aborcji eugenicznej. Wygrało prawo naturalne, chroniąc życie od poczęcia niezależnie od fazy rozwoju i stanu dziecka w łonie matki. Brawo! Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie tych, którzy nie są w stanie samodzielnie walczyć o prawo do istnienia, chroniąc swoją decyzją istoty bezbronne i najsłabsze, a co więcej - przywracając im godność, odbieraną z pobudek czysto egoistycznych, nacechowanych pogardą i kłamliwym osądem rzeczywistości, przez ludzi żyjących, dla których życie jest zarezerwowane jedynie dla pięknych, atrakcyjnych, podstawnych, reprezentatywnych, przystojnych, zgrabnych i wysportowanych jednostek. Wszak żyjemy w czasach, gdy "opakowanie" stanowi o "wartości i jakości produktu"... Tym bardziej zatem cieszy taka, a nie inna decyzja sędziów, bo dzięki temu można mieć nadzieję, że choć człowiek współczesny upodabnia się do psychopaty, któremu obce są empatia i odruchy człowieczeństwa, ostatecznie się nim nie stanie... Wyrok Trybunału Konstytucyjnego świadczy o tym, że prawo powinno stać po stronie prawdy, broniąc nadrzędnych wartości, co potwierdza treścią orzeczenia. Dlatego jestem dumna!...

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • jul(2020-10-23 14:11) Zgłoś naruszenie 43

    szambo w wydaniu przybłędy

    Odpowiedz
  • remick(2020-10-24 04:59) Zgłoś naruszenie 44

    ... ale tu lewackich troli, bezpieczeniej byloby w ZOO niz nawet mijajac ta dzika wyjaca tluszcze.

    Odpowiedz
  • Głos niepełnosprawnej(2020-10-23 19:46) Zgłoś naruszenie 39

    Pragnę ze swej strony podziękować w imieniu własnym oraz osób niepełnosprawnych sędziom Trybunału Konstytucyjnego za sprawiedliwy werdykt w sprawie zgodności aborcji eugenicznej z Polską Konstytucją. Zdaję sobie sprawę z faktu, ile wymagało odwagi opowiedzenie się za życiem osób jeszcze nienarodzonych z ułomnościami ciała, podczas, gdy cały czas powszechnie postuluje się o prawa kobiet, dlatego tym bardziej składam wyrazy wdzięczności dla poszanowania życia ludzkiego w każdej postaci, niezależnie od wykrytych wad rozwojowych płodu przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To swego rodzaju ukłon w stronę prawdziwej akceptacji dla wszelkich chorób i niepełnosprawności, za co bardzo dziękuję! Na koniec dodam, dedykując ostatnie słowa przeciwnikom zaostrzenia prawa aborcyjnego - my, osoby niepełnosprawne też mamy prawa i chcemy żyć!!!u

    Odpowiedz
  • Empatyczna(2020-10-24 10:29) Zgłoś naruszenie 36

    Gdy tak obserwuję nastroje społeczne po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, nasuwa mi się tylko jedno stwierdzenie - ta histeria stanowi analogię do zachowania dziecka, wychowywanego bezstresowo, któremu pewnego dnia czegoś w końcu się zakazuje dla jego dobra. Smutne... Ta sytuacja obnaża ludzi, odblokowując ich najgorsze instynkty. "Kompromis aborcyjny" dla kogo był ustanowiony? Chyba jedynie dla ludzi pełnosprawnych, aby zapewnić im wygodę i spokój sumienia, bo z pewnością nie dla osób niepełnosprawnych, którymi, jak widać na załączonym obrazku, po prostu się gardzi... Co więcej, - ujawnia się hipokryzja: terapeuci i pedagodzy pracują z dziećmi m.in. z autyzmem, zespołem Downa, zespołem Aspergera, dysleksją, korygując wady postawy, ćwicząc i usprawniając mięśnie poszczególnych mięśni ciała, a jednocześnie domagają się aborcji eugenicznej, a nawet aborcji na życzenie. Nie widzą, że przecież paradoksalnie dzięki tym chorym i niepełnosprawnym dzieciom mają pracę i mają z czego żyć? Czy ci terapeuci i pedagodzy są rzeczywiście przedstawicielami tych profesji z powołania? Czy naprawdę kochają ludzi? Szczerze mówiąc - wątpię...

    Odpowiedz
  • abcd(2020-10-23 21:38) Zgłoś naruszenie 30

    Wyrok otworzył drogę do wprowadzenia w przyszłości zakazu przerywania ciąży, która jest wynikiem gwałtu. Jeśli można było zmusić kobietę do urodzenia chorego płodu, to przecież tym bardziej powinna urodzić płód całkowicie zdrowy! Fakt, że poczęcie nastąpiło w wyniku gwałtu, nie ma tu najmniejszego znaczenia.

    Odpowiedz
  • Empatyczna(2020-10-24 12:03) Zgłoś naruszenie 33

    Prawdą jest, ze człowiek ma potrzebę opiekowania się kimś. Szkoda, że w obecnych czasach woli przygarnąć zwierzęta, co oczywiście jest też chwalebne, niż obdarzyć miłością i troskliwością drugiego, słabszego człowieka... Stąd to rozczulanie się nad cierpieniem zwierząt, a nie dostrzeganie zbrodni, jaką stanowi aborcja na dziecku. A przecież do szczęścia człowiek człowiekowi potrzebny...

    Odpowiedz
  • Hipokyzja ze schizofremią(2020-10-24 07:20) Zgłoś naruszenie 20

    Nie udawajcie imbecyli. .... EUGENIKA"" - teoria głosząca doskonalenie ludzi i zwierząt poprzez selektywne rozmnażanie i zaniechanie reprodukcji osobników MNIEJ WARTOŚCIOWYCH"". .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz