Prezydent Andrzej Duda powołał sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego - poinformował w środę Sąd Najwyższy. Trzy osoby powołane zostały do Izby Dyscyplinarnej, dwie - do Izby Karnej, a jedna - do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

O powołaniach Sąd Najwyższy poinformował na swojej stronie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez SN uroczystość wręczenia aktów powołania odbyła się w środę, a nowo powołani sędziowie złożyli ślubowanie przed prezydentem.

Do Izby Dyscyplinarnej zostali powołani: prokurator Prokuratury Krajowej Jarosław Duś, radca prawny Jarosław Sobutka oraz sędzia sądu apelacyjnego Mariusz Łodko. Powołanie do Izby Karnej otrzymali: sędzia sądu apelacyjnego Marek Motuk oraz sędzia sądu okręgowego Igor Zgoliński, a powołanie do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Leszek Bielecki.

Jak przekazał PAP zespół prasowy SN, obecnie w sądzie pozostaje 26 nieobsadzonych stanowisk - 11 w Izbie Cywilnej, cztery w Izbie Karnej, osiem w Izbie Pracy oraz trzy w Izbie Dyscyplinarnej.

Na powołanie do Sądu Najwyższego czeka łącznie dziewięciu kandydatów, w tym pięciu wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa w poprzednim składzie.

Wśród czterech pozostałych kandydatów wyłonionych przez obecną KRS pod koniec zeszłego roku i na początku bieżącego są: kandydat do Izby Cywilnej sędzia sądu okręgowego Dariusz Pawłyszcze oraz trzech kandydatów do Izby Dyscyplinarnej: wiceprzewodniczący KRS Dariusz Drajewicz, członek KRS Rafał Puchalski oraz sędzia sądu rejonowego Andrzej Skowron.

W czwartek, 30 kwietnia, upłynęła sześcioletnia kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Na 8 maja zwołane jest Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, które ma wybrać kandydatów na nowego I prezesa SN. Obecnie obowiązki prezesa wykonuje wyznaczony przez prezydenta sędzia Kamil Zaradkiewicz, który zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o funkcję I prezesa SN.