Proponowane zmiany umożliwią zdalne odbywanie posiedzeń przez zarządy i rady nadzorcze, zdalny udział w posiedzeniach organów właścicielskich, zdalną pracę zarządów i rad nadzorczych w spółkach, w których umowa spółki lub statut wprost tego nie zakazują.
Projekt zakłada też, jak wyjaśniono, zniesienie zakazu podejmowania zdalnych uchwał dotyczących wyborów przewodniczących i wiceprzewodniczących rady nadzorczej, powołania członków zarządu oraz odwołania i zawieszenia w czynnościach tych osób.
Jak podkreśliło MAP, rozwiązania zostały wypracowane przez Komisję ds. reformy nadzoru właścicielskiego działającą w MAP. W obliczu pandemii koronawirusa proponowane przepisy pozwalają na sprawne funkcjonowanie organów spółek, także w przypadku, gdy ich członkowie nie mają możliwości fizycznie uczestniczyć w posiedzeniach.
Rozwiązania te będą miały także charakter permanentny - spółki będą mogły z nich korzystać również po ustaniu pandemii - zaznaczyło ministerstwo.
Cytowany w komunikacie wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski ocenił, że sukcesem Komisji jest to, iż stała się ona forum, na którym przedstawiciele wiodących polskich uczelni, wybitni praktycy, przedstawiciele środowisk biznesowych oraz administracji publicznej wspólnie pracują nad rozwiązaniami prawnymi, które mają służyć sprawnej pracy wszystkich polskich spółek.
„Zadaniem, jakie stawiamy przed naszymi ekspertami, jest wypracowanie takich rozwiązań dla potrzeb współczesnej Polski. Rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy pozwalającej na odbywanie zdalnych posiedzeń zarządów, rad nadzorczych i organów właścicielskich w dobie zagrożenia koronawirusem, stanowią jedną z najszybszych odpowiedzi europejskich ustawodawców na problemy spółek związane z koronawirusem, a zawarte w nich instrumenty należą do najbardziej nowoczesnych w tej części świata” - podkreślił Kowalski.