W związku z zagrożeniem koronawirusem prezes Sądu Okręgowego w Warszawie wydał zarządzenie polecające zdjęcie z wokand wszystkich terminów rozpraw i posiedzeń jawnych wyznaczonych w sądzie w okresie od 12 marca do 31 marca - podano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej SO w Warszawie.

W czwartek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że jeszcze tego samego zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego ze względu na rozprzestrzeniającego się w Polsce koronawirusa.

Po południu ukazało się zarządzenie prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, które obowiązuje od czwartku od godz. 15. Czytamy w nim, że przewodniczący wydziałów SO otrzymali polecenie zdjęcia z wokandy wszystkich terminów rozpraw i posiedzeń jawnych wyznaczonych w sądzie w okresie od 12 marca do 31 marca. Wyjątkiem są sprawy pilne określone w regulaminie sądów powszechnych oraz sprawy karne, które mają wyznaczony termin publikacji orzeczeń.

W komunikacie podkreślono też, że do odwołania wstrzymuje się przeprowadzanie w Sądzie Okręgowym w Warszawie wideokonferencji na rzecz innych sądów oraz przeprowadzanie badań w Opiniodawczym Zespole Sądowych Specjalistów w warszawskim sądzie okręgowym, z wyjątkiem badań zleconych przez kierownika OZSS i uznanych za niecierpiące zwłoki.

Ze względu na koronawirusa od 16 do 31 marca 2020 r. odwołane zostają również rozprawy i inne posiedzenia jawne w Sądzie Najwyższym. Przesunięciu ulegnie też zwołane na 17 marca Zgromadzenie Ogólne SN, które miało wybrać kandydatów na I prezesa.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Według informacji podanych przez resort zdrowia, w Polsce dotąd potwierdzono 51 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 6 na Mazowszu. Jedna osoba zmarła.