statystyki

Wyższy odpis na fundusz socjalny i ewidencja odpadów na papierze [SEJM PRZYJĄŁ]

27.01.2020, 09:08; Aktualizacja: 27.01.2020, 09:09
Wyższy odpis na fundusz socjalny, MSWiA bez własnej inspekcji sanitarnej, ewidencja odpadów na papierze do 30 czerwca, święto naukowców.

Wyższy odpis na fundusz socjalny, MSWiA bez własnej inspekcji sanitarnej, ewidencja odpadów na papierze do 30 czerwca, święto naukowców.źródło: ShutterStock

Wyższy odpis na fundusz socjalny, MSWiA bez własnej inspekcji sanitarnej, ewidencja odpadów na papierze do 30 czerwca, święto naukowców. 

1550,25 zł wyniesie w tym roku kwota odprowadzana przez pracodawcę za jednego zatrudnionego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Tak wynika z ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, którą teraz zajmie się Senat. Przewiduje ona zmianę m.in. ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS, zgodnie z którą w br. podstawę odpisu na fundusz będzie stanowić 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia z drugiej połowy 2018 r. Natomiast w ubiegłym roku kwota do niego wpłacana była naliczana od średniej pensji z drugiej połowy 2014 r. W efekcie tej zmiany kwota odpisu wzrośnie z 1271,20 zł do 1550,25 zł. Ponadto elementem tzw. ustawy okołobudżetowej jest też nowelizacja ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która zakłada przedłużenie na ten rok obowiązywania przepisów, dzięki którym powiatowe urzędy pracy otrzymują pieniądze z Funduszu Pracy na wynagrodzenia pracowników. Co więcej, tak jak w poprzednich latach, do tych pośredniaków, które osiągnęły w 2019 r. najlepsze wskaźniki efektywności zatrudnieniowej i kosztowej, trafią dodatkowe środki przeznaczone na nagrody dla pracowników.

Zmianę struktury sanepidu przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych innych ustaw, uchwalana przez Sejm na ostatnim posiedzeniu. Przywraca ona pionową strukturę inspekcji. Zgodnie z przyjętymi zmianami Główny Inspektor Sanitarny będzie powoływał inspektorów wojewódzkich, a ci z kolei powiatowych. GIS będzie sprawował nadzór w obszarze zdrowia publicznego i koordynował działalność organów inspekcji; inspektorzy wojewódzcy i powiatowi podlegać będą wojewodom.

Dzięki temu sanepid ma działać sprawniej i efektywniej współpracować z przedsiębiorcami. Poza tym nowelizacja obejmuje pracowników sanepidu przepisami dezubekizacyjnymi – inspektorzy będą musieli składać oświadczenia, że nie współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL (od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.). Doprecyzowano również kwestię wydawania zgód na wykonywanie dodatkowych zajęć zarobkowych przez inspektorów i ich zastępców. W Sejmie przyjęto poprawkę, która likwiduje inspekcję podległą MSWiA. Tłumaczono, że nie jest konieczne, by każdy resort miał pod sobą taki organ, a takie rozwiązanie wpisuje się w duch ustawy, która wzmacnia PIS. Pozostanie natomiast inspekcja wojskowa, nadzorowana przez MON. Jest to konieczne ze względu na nasze zobowiązania wobec NATO. Ustawa trafi teraz do Senatu.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane