Kancelarię tworzy ponad 120 osób z wykształceniem prawniczym. Na sukces kancelarii pracuje w sumie ponad 200 osób. Domański Zakrzewski Palinka działa od 15 lat. Prowadzi kompleksowe doradztwo prawne we wszystkich dziedzinach prawa. DZP obsługuje swoich klientów w dziewięciu językach obcych, w tym w japońskim i chińskim.

Kancelaria doradzała przy największych transakcjach na polskim rynku. Reprezentowała m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT w transakcji sprzedaży budynku LIM Center, czyli kompleksu biurowo-hotelowo-handlowego, w którym mieści się warszawski hotel Marriott.

Kancelaria jest rekomendowana i uznawana za wiodącą w Polsce przez międzynarodowe publikacje profesjonalne, takie jak np. Legal 500, Chambers Global, IFRL czy też PLC Which Lawyer.

IV Ranking Kancelarii Prawnych

Dodatkowe wyróżnienia

Za działalność pro publico bono

Weil Gotshal & Manges

W Kancelarii Weil Gotshal & Manges powołany został Komitet Pro Bono, który koordynuje świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej przez prawników kancelarii. Kieruje nim Artur Zawadowski. Każdy prawnik kancelarii poświęca średnio 40 godzin rocznie na świadczenie pomocy prawnej pro bono. Kancelaria jest związana z fundacją Ashoka, która jest międzynarodową organizacją, wyszukującą i zrzeszającą wyjątkowe osobowości, wprowadzające innowacyjne, systemowe rozwiązania problemów społecznych. Wspiera organizacje pozarządowe. Prawnicy z Weil Gotshal & Manges pomagają około 17 różnym stowarzyszeniom i fundacjom w tym: Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Centrum Wolontariatu, Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji. Weil Gotshal & Manges jest partnerem głównym Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, np. Robert Krasnodębski, radca prawny z Weil Gotshal & Manges, reprezentował przed NSA mężczyznę w sprawie o zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej. W sprawie została złożona skarga do TK. W wyroku z 29 listopada 2006 r. TK uznał za niekonstytucyjne opodatkowanie ugody sądowej.

Ostatnio Kancelaria wsparła Pierwsze Europejskie Forum na temat Działalności Prawników Pro Bono, które odbyło się 17-19 października w Budapeszcie.

Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy

W zakresie działalności pro publico bono Kancelaria Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy reprezentuje artystów w zakresie dochodzenia przez nich ich praw. Kancelarię łączy stała współpraca z Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Adwokat Maciej Ślusarek podjął się reprezentacji mężczyzny w sprawie z jego powództwa o uznanie odwołania z funkcji dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli za bezpodstawne oraz zasądzenie odszkodowania z tytułu dyskryminacji. 30 maja 2007 r. Sąd Rejonowy w Warszawie orzekł na korzyść skarżącego.

Adwokat kancelarii Marcin Melzacki podjął się natomiast pomocy w przygotowaniu powództwa cywilnego dla Katarzyny Twardo w związku z tragiczną śmiercią jej męża sierżanta Twardo.

Wardyński i Wspólnicy

Kancelaria jest jednym z pierwszych sygnatariuszy deklaracji Pro Bono podpisanej w 2007 roku w Trybunale Konstytucyjnym przez kilkanaście dużych kancelarii oraz przedstawicieli zawodów prawniczych, sądów i prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Powstałe w ten sposób Centrum Pro Bono ma za zadanie łączyć i koordynować współpracę kancelarii chętnych do świadczenia pomocy prawnej pro bono z organizacjami jej potrzebującymi.

Kancelaria Wardyński współpracuje także z programem spraw precedensowych HFPCZ. Ostatnio adwokat Dominika Stępińska-Duch, dr Szymon Kubiak oraz aplikant Marta Walędziak podjęli się reprezentacji pro bono trzech kobiet zwolnionych w Polskiego Radia SA. W sprawie zachodziło podejrzenie, że przyczyną zwolnienia był m.in. dyskryminacja ze względu na wiek.

Za otwartość na młodych prawników

Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak od pierwszych lat istnienia pozostaje otwarta na ludzi młodych, początkujących w zawodzie prawnika. Każdego lata organizujemy miesięczne praktyki zawodowe, które np. w roku bieżącym odbywało ponad 30 studentów prawa. Kilkunastu z nich kontynuuje praktyki zawodowe w okresie jesień - wiosna, przy czym kancelaria stara się maksymalnie iść na rękę studentom, tworząc elastyczny grafik i uznając ich zajęcia na studiach za priorytet. Kancelaria sprzyja też młodym prawnikom odbywającym aplikację, o czym może świadczyć znaczna liczba aplikantów, bowiem jest ich aż 31. Poprzez współpracę m.in. z ELSA, prawnicy SK&S dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas organizowanych przez ELSA konferencji. Dariusz Skuza jest partnerem kancelarii odpowiedzialnym za nabór i nadzór nad pracą asystentów młodszych i starszych.

Allen & Overy

W ubiegłym roku wyróżniona w Rankingu Kancelarii Prawnych Gazety Prawnej za otwartość na młodych prawników. Od wielu lat współpracuje z ELSA zarówno poprzez sponsoring finansowy, jak i działanie na rzecz rozwoju młodych prawników. Kancelaria Allen & Overy uzyskała tytuł: Mecenas sztuki prawniczej ELSA 2007.

Prawnicy Kancelarii Allen & Overy co roku aktywnie uczestniczą w Dniach Edukacji Prawniczej i Prawniczych Targach Pracy. Współpracuje ze stowarzyszeniem ELSA przy organizacji konkursu dla studentów prawa - Verba Legis, w którym oceniane są eseje o tematyce prawniczej. Kancelaria organizuje całoroczne praktyki studenckie.

Dewey LeBoeuf

Kancelaria od dawna współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Poland przy organizacji praktyk, szkoleń i innych form rozwoju studentów prawa. W Kancelarii Dewey LeBoeuf co roku praktyki odbywa kilkadziesiąt młodych prawników. Obecnie w kancelarii pracuje 19 aplikantów, którzy szkolą się pod okiem ponad 50 osób z wykształceniem prawniczym.

Za dynamiczny rozwój

Grynhoff Woźny Maliński

Kancelaria od ubiegłego roku wspięła się w Rankingu Gazety Prawnej z 17 miejsca na 8. Obecnie posiada trzy oddziały i liczy 79 osób z wykształceniem prawniczym. W 2006 roku uzyskała przychody 26 774 019 zł. To właśnie kancelaria Grynhoff, Woźny Maliński przygotowała czwartego operatora telefonii komórkowej P4 - właściciela marki Play do rozpoczęcia działalności w Polsce oraz kompleksową obsługę jego działalności w Polsce pod względem prawnopodatkowym. W międzynarodowym rankingu Chambers Europe 2007 kancelaria została wymieniona jako lider w dziedzinie TMT (Technologi Media Internet) zaś partner zarządzający - Piotr Woźny uzyskał tytuł prawnika rekomendowanego w tej dziedzinie.

Koksztys

W roku ubiegłym Kancelaria Koksztys zajmowała w Rankingu Kancelarii Gazety Prawnej miejsce 13. W 2007 roku znalazła się na miejscu 9. Przychody uzyskane przez kancelarię Koksztys w 2006 to ok. 7 mln zł. Kancelaria obsługuje klientów w pięciu językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i rosyjskim. Prowadziła w 2006 roku ok. 12 tys. spraw. Kancelarię tworzą 173 osoby, w tym 75 z wykształceniem prawniczym. Koksztys posiada 12 oddziałów, które mieszczą się w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Gdyni, Zielonej Górze oraz na terenie Czech i Słowacji. Kancelaria posiada m.in. certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2000.

Salans

Międzynarodowa kancelaria prawna Salans działa w Polsce od 16 lat. W ubiegłorocznym Rankingu Kancelarii Prawnych Gazety Prawnej kancelaria Salans zajmowała 11 miejsce. W 2007 roku jest na miejscu dziewiątym. Na sukces kancelarii Salans pracuje 170 osób, z których 87 ma wykształcenie prawnicze. Niedawno kancelaria rozwinęła dział rynków kapitałowych w warszawskim biurze. Czterech prawników przeszło do kancelarii Salans z innej, dużej, sieciowej kancelarii. Do tego zespołu Salans pozyskał też prawnika z Kredyt Banku.

KOMENTARZ

Prawnicy podążają za koniunkturą

MAREK KUTARBA

zastępca redaktora naczelnego Gazety Prawnej

Dziś do Państwa rąk trafiają wyniki czwartej już edycji naszego Rankingu Kancelarii Prawnych. Rankingu o tyle ciekawego, że ostatni rok był na rynku prawniczym wyjątkowo burzliwy. I to nie tylko z powodu zawirowań politycznych wokół zasad wykonywania zawodów prawniczych, ale także z uwagi na to, jak zmieniał się rynek usług prawnych. Przez cały upływający rok byliśmy świadkami mniej lub bardziej spektakularnych przejść prawników między kancelariami. Niektóre transfery były nie mniej ciekawe, jak te, które odbywają się w piłkarskiej lidze. I choć nie towarzyszył im błysk fleszy i szum kamer, w środowisku prawniczym wzbudzały nie mniejsze emocje, niż te, które towarzyszą komentowaniu piłkarskich kontraktów. To, czy zmiany te miały wpływ na pozycję kancelarii na rynku, pozostawiamy Państwa ocenie. Nam wydaje się, że wśród pierwszoligowych kancelarii rewolucji one nie spowodowały. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że na ocenę może być jeszcze za wcześnie. Już dziś widać jednak wyraźnie, że niektóre kancelarie postawiły na szybki rozwój, tworząc nowe działy i włączając do sfery swego zainteresowania te obszary doradztwa prawnego, którymi dotychczas się nie zajmowały. Wymogi, jakie przed prawnikami i kancelariami stawia dziś rynek powodują, że kancelarie potrzebują ekspertów z coraz to nowych dyscyplin prawa. Na rozwijającym się rynku coraz większe znaczenie ma bowiem kompleksowość obsługi prawnej. Choć nie oznacza to oczywiście, że nie ma już miejsca dla wąsko wyspecjalizowanych ekspertów i kancelarii. Wyraźnie widać, że rynek prawniczy podąża dziś za wielkim biznesem. Nie oznacza to jednak - i na to chcielibyśmy szczególnie zwrócić uwagę - że kancelarie stały się wyłącznie miejscem zarabiania pieniędzy. Tak oczywiście nie jest. Wiele kancelarii i wielu prawników poświęca dużo czasu również na pomoc tym, którzy na zwykłych komercyjnych warunkach nigdy by z niej nie skorzystali. Właśnie dlatego w rankingu znalazła się nowa kategoria Pro bono. Takich prawników, takie kancelarie i takie postawy w kolejnych naszych rankingach chcielibyśmy bowiem szczególnie premiować i promować.

OPINIE

Jarosław Chałas

radca prawny, partner, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

W środowisku prawniczym toczy się ożywiona dyskusja na temat liberalizacji korporacyjnych zasad etyki dotyczących reklamy usług prawniczych. Niezależnie od wyniku dyskusji i kształtu ewentualnych zmian, trzeba już dziś zastanowić się nad takim wykorzystaniem reklamy, aby nie tylko służyła przyciąganiu nowych klientów, co wpływała na utrwalenie wiarygodności i wizerunku kancelarii na rynku. Rynek usług prawnych jest bardzo specyficzny - świadczące je firmy są instytucjami zaufania publicznego, a reklama nie może podważać tego zaufania. Biorąc pod uwagę, że duża część klientów poszukuje wiarygodnych i poważnych partnerów, dynamiczne i ekstrawaganckie kampanie reklamowe nie wydają się mieć racji bytu na rynku usług prawnych. W błędzie są ci, którzy myślą, że reklama pozwoli na szybkie zdobycie dużej liczby klientów. Proces ten, oparty na stopniowym pozyskiwaniu zaufania, nie zmieni się tak bardzo. Reklamę usług prawnych postrzegać należy raczej jako narzędzie pozwalające na wykreowanie wyrazistego wizerunku firmy, a nie lawinowe zwiększenie sprzedaży.

Tomasz Bukowski

ekspert ds. prawa telekomunikacyjnego Kancelaria Prawna Grynhoff Woźny Maliński

Wśród klientów kancelarii prawnych pojawia się coraz więcej firm z sektora TMT (nowe technologie - media - telekomunikacja). To jeden z najszybciej i najdynamiczniej rozwijających się obecnie sektorów gospodarki na świecie. Stanowi on filar tzw. społeczeństw informacyjnych, do stworzenia którego aspiruje również Polska. Sektor TMT jest coraz bardziej obecny we wszystkich innych gałęziach gospodarki, a jego klientami stają się całe społeczeństwa. Dzięki innowacyjności, wszechstronności i kreatywności tego sektora firmy TMT bardzo szybko zwiększają działalność oraz zwielokrotniają swoją wartość. Z tego też względu coraz częściej potrzebują one wyspecjalizowanego wsparcia kancelarii prawnych, które w ostatnim czasie wśród swoich tradycyjnych specjalizacji umieszczają również prawo branży TMT lub prawo branży IT i komunikacji elektronicznej. Ten wzrost znaczenia TMT dla współczesnego biznesu dostrzegli już kilka lat temu twórcy światowych rankingów kancelarii prawnych. Spowodowało to, że prawo branży TMT jest od dawna uwzględniane w światowych rankingach obok pozostałych, tradycyjnych dziedzin prawa. Wierzę, że ten sam trend pojawi się w kolejnych edycjach polskich rankingów.

Jarosław Jatczak

radca prawny, wspólnik w Kancelarii Jasiński Jatczak z Poznania

O zasadniczej zmianie w relacji klient - prawnik w ciągu ostatnich lat mówić jeszcze nie można, aczkolwiek trzeba przyznać, że świadomość prawna klientów, a nade wszystko świadomość tego, że łatwiej i taniej zapobiegać niż leczyć, powoli, ale jednak rośnie. Dlatego też duzi klienci coraz częściej się z nami kontaktują, zanim coś zrobią czy podpiszą, natomiast mniejsi zazwyczaj zwracają się do nas dopiero jak problem już powstał. Niestety, wtedy często na skuteczną pomoc jest już za późno (z uwagi na prekluzję dowodową czy niekorzystne zapisy umowy podpisanej bez konsultacji z prawnikiem) i - pomimo dobrych chęci i profesjonalnych kwalifikacji - nie możemy wówczas w pełni sprostać oczekiwaniom klientów. A naprawdę w ponad 90 proc. przypadków rozwiązaniem prostszym i tańszym dla klienta jest doradzanie, jak nie wpaść w kłopoty, niż to, jak się z nich potem wyplątać.

Adam Klimczyk

adwokat, Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór

Nie będzie odkrywcze stwierdzenie, że na rynku usług prawniczych w Polsce zapanował okres dobrej koniunktury. Zjawisko to - jak się zdaje - dotyczy zarówno dużych firm prawniczych obsługujących wielkie podmioty i projekty, jak też średnich czy wręcz małych kancelarii doradzających małym przedsiębiorstwom lub osobom fizycznym. Koniunktura ta wiąże się bezpośrednio, a nawet wynika z bardzo dobrej sytuacji panującej w gospodarce, co sprzyja inwestycjom, a jednocześnie powoduje, że bogacące się niewielkie podmioty coraz częściej mogą pozwolić sobie na komfort skorzystania z porad prawnych w ogóle lub w większym niż dotychczas zakresie. Z tego między innymi powodu trudno określić, na ile wzrosty obrotów poszczególnych firm prawniczych są wynikiem przemyślanych decyzji ich właścicieli i mądrego zarządzania, a na ile jedynie pochodną wzrostu całego rynku. Pewne jest jednak to, że właśnie w okresie prosperity jest czas na podejmowanie przez kancelarie działań z myślą o gorszych czasach. Trafione decyzje menedżerskie i z sukcesem dziś zrealizowane projekty pozwolą uniknąć negatywnych skutków przyszłej, nieuchronnej zapewne recesji. Wzrost gospodarczy, w tym wzrost rynku usług prawniczych nie wynika z aktywnych działań legislacyjnych ustawodawcy. Dokonując pobieżnego nawet przeglądu aktywności ustawodawczej z ostatnich kilkunastu miesięcy trudno odnaleźć akty prawne, które w sposób zasadniczy, czy choćby znaczący mogły przyczynić się do obecnej dobrej sytuacji gospodarczej kraju lub naszej branży. Co jednak godne podkreślenia, ta swoista bierność ustawodawcy o tyle mogła przysłużyć się wzrostowi gospodarczemu, że nie stanęła mu na przeszkodzie. Warto jednak wskazać, że branża prawnicza jest dość wrażliwa na działania regulacyjne. Z pewnością niepożądane z jej punktu widzenia byłyby próby administracyjnego określania wartości świadczonych usług prawniczych, które mogłyby mieć negatywne konsekwencje dla zdrowej konkurencji na rynku. Pomysły takie należy ocenić krytycznie. Wszelkie zaś inicjatywy służące polepszaniu warunków inwestowania czy ogólniej: prowadzenia działalności gospodarczej na zdrowych rynkowych zasadach, jako wspomagające dalszy wzrost gospodarczy, przysłużą się także prawnikom.

Krzysztof Gąsiorowski

wspólnik, radca prawny, Gregorowicz-Ziemba Krakowiak Gąsiorowski Kancelaria Prawna

Kancelarie prawne są przedsiębiorstwami, które różnią się od innych tylko przedmiotem prowadzonej działalności. Skoro tak, to zarządzanie takim organizmem wymaga stosowania podobnych zasad rynkowych, jakie stosują inne podmioty. Należy oczywiście uwzględnić specyfikę branży, w tym relacje z klientem oparte na szczególnym zaufaniu. Zatem podejmowanie działań marketingowych jest nie tylko wskazane, lecz wręcz konieczne, czego zapewne wielu z nas, prawników, dopiero się uczy. Nie oznacza to oczywiście agresywnej reklamy, która często jest demonizowana i znaczeniowo rozciągana na wszelkie aktywności podejmowane w celu promowania wizerunku kancelarii. Dokonując takiego skojarzenia, z góry wykluczamy szereg działań, traktując je jako zakazane przez zasady etyki. Miejmy nadzieję, że tegoroczny Zjazd Krajowej Rady Radców Prawnych przyczyni się do zmiany postrzegania form promocji kancelarii. W dzisiejszych czasach samoograniczanie się w promowaniu własnych usług jest błędem, gdyż klient potrzebuje informacji, która pozwoli mu na ocenę potencjału, profesjonalizmu oraz dopasowania doradcy do prowadzonej przez siebie działalności. Nie umniejsza tego fakt, że istotnym źródłem pozyskiwania klienta jest pozytywna rekomendacja innego zadowolonego klienta. Do klienta, który takiej rekomendacji udzielił, przecież też trzeba jakoś dotrzeć i tu koło się zamyka.

Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz

wspólnik zarządzający kancelarii Gessel

Ostatnio na potrzeby naszych klientów oraz samej kancelarii dokonaliśmy analizy zawartości Dzienników Ustaw pod kątem ilości pozycji związanych z gospodarką.

Przyjmując dość luźne założenie, że szukałam aktów, które w pewien sposób generalny odnoszą się do spraw przedsiębiorczości, wyłączyłam z obszaru zainteresowania akty mające niezwykle istotny, ale powiedzmy dość pośredni wpływ na gospodarkę, jak na przykład dotyczące wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych przez obywateli czy ilości długiego włókna lnianego, które przenosi się z krajowej gwarantowanej ilości długiego włókna lnianego do krajowej gwarantowanej ilości krótkiego włókna w roku gospodarczym 2006/2007. Spośród półtora tysiąca aktów można było zidentyfikować nie więcej niż 50 aktów o charakterze zbliżonym do tematów gospodarczych, w tym może cztery o jakimś większym znaczeniu (np. nowe przepisy dotyczące koncentracji podmiotów). Jak widać , ustępujący rząd wsłuchał się jednak w głos służby zdrowia okupującej latem trawnik przy Alejach Ujazdowskich: Primum non nocere. A tak zupełnie serio, jest sporo problemów podstawowych dla gospodarczego obrotu prawnego, które powinny znaleźć swój legislacyjny wyraz i rozwiązanie. Doświadczenia praktyków w związku ze stosowaniem kodeksu spółek handlowych pokazują, że nadal istnieją obszary, takie jak np. procedury umorzeniowe udziałów i akcji, które wymagają uściślenia. Nadal sporo problemów napotykają nowe stosunkowo przepisy o sądownictwie polubownym. Dobre prawo tworzy się latami. Ustawodawca powinien z uwagą wsłuchiwać się w głosy tych, którzy przepisy prawa stosują na co dzień, i w miarę wyłaniających się problemów prawo to poprawiać.

Grażyna Fijałkowska

prezes zarządu, Zakłady Farmaceutyczne Unia Spółdzielnia Pracy

Wybór kancelarii prawnej, z którą współpracuje przedsiębiorca, jest jedną z kluczowych decyzji o istotnym znaczeniu dla prowadzonej działalności biznesowej. Ma on szczególne znaczenie w przypadku branży farmaceutycznej, która dodatkowo podlega specjalnym regulacjom prawa farmaceutycznego. W tym przypadku duży wpływ na wybór przedsiębiorcy ma przede wszystkim wysoki poziom specjalizacji kancelarii, gdyż jej prawnicy doradzają nie tylko w sprawach prawnych, ale także służą pomocą w podejmowaniu decyzji biznesowych. Dla każdego przedsiębiorcy istotne znaczenie ma jakość i skuteczność działań prowadzonych przez kancelarię, a także umiejętność dopasowania się i znajomość specyfiki działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. W związku z dużą liczbą podmiotów, prowadzących działalność gospodarczą w branży farmaceutycznej, na wybór kancelarii wpływa indywidualne podejście do klienta, jak i możliwość obdarzenia prawników, współpracujących z przedsiębiorcą pełnym zaufaniem. W związku z ciągłymi zmianami regulacji prawnych istotne znaczenie ma także szybkość reagowania na sygnalizowane problemy, zrozumienie sytuacji prawnej, biznesowej oraz potrzeb przedsiębiorcy. Wiąże się to z elastycznym podejściem kancelarii w zakresie terminu realizacji i zmian zakresu zlecenia w trakcie jego realizacji. Kancelarie prawne wywiązujące się terminowo z powierzanych im zadań, potrafiące nawiązać i utrzymywać właściwe relacje międzyludzkie z przedsiębiorcą mogą liczyć na długoletnią współpracę. W związku z rosnącą konkurencją na rynku prawniczym jasno określone warunki wynagrodzenia za świadczone usługi oraz elastyczność w tym zakresie staje się czynnikiem ważnym przy wyborze kancelarii, lecz nie decydującym. Nadrzędne pozostają zawsze umiejętności doradcze, wiedza i doświadczenie. Nie bez znaczenia są także rekomendacje innych klientów oraz jakość dotychczas świadczonych usług.

Jolanta Nowakowska-Zimoch

partner w międzynarodowej kancelarii Lovells

W zakresie większości dziedzin prawa obserwujemy obecnie znaczny rozwój. Jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków usług prawniczych był w ciągu ostatniego roku rynek transakcji nieruchomościowych oraz project finance. Transakcje nieruchomościowe, które w przeszłości były związane wyłącznie z rynkiem lokalnym, są coraz bardziej interesujące dla prawników ze względu na ich rosnący stopień umiędzynarodowienia, jak również skomplikowania. I obie te tendencje będą się z pewnością nasilać w najbliższej przyszłości. Klienci będą coraz częściej poszukiwali, zwłaszcza do realizacji dużych projektów, kancelarii, które będą w stanie kompleksowo obsłużyć transakcje nieruchomościowe - od strony korporacyjnej, podatkowej i bankowej z uwzględnieniem różnych rozwiązań korporacyjno-bankowych, które można zaadoptować z innych jurysdykcji. Można się też spodziewać, że rozwijać się będzie rynek project finance, w tym projektów związanych z rozwojem infrastruktury, współfinansowanych ze środków UE. Powinien też nastąpić rozwój projektów PPP, niezależnie od Euro 2012.

Wojciech Ostrowski

wspólnik w kancelarii Rachelski i Wspólnicy

Oceniając pracę legislacyjną Parlamentu na przestrzeni ostatnich dwóch lat w kontekście szeroko pojętej działalności gospodarczej, nasuwa się jedno generalne spostrzeżenie, że była ona zbytnio nacechowana elementami politycznymi i koniunkturalnymi. Stworzony przy tym klimat nieufności, podejrzliwości oraz próby doszukiwania się źródeł wszelkich patologii występujących w życiu politycznym w działalności gospodarczej z pewnością nie stwarzały dobrego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości. Od nowego Parlamentu oczekiwać zatem należy zmiany dotychczas prezentowanego podejścia do tego zagadnienia. Oczywiście prawo musi być przestrzegane na każdym kroku, należy jednak zdecydowanie rozgraniczyć sferę polityki od sfery gospodarki. To, co wydaje się najpilniejszym zagadnieniem, na co zresztą zwracano wagę podczas kampanii wyborczej, to uproszczenie procedur związanych z uruchamianiem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. Zdecydowanie dążyć należy do przyjęcia takich przepisów, które umożliwią osobom fizycznym zamierzającym rozpocząć własną działalność gospodarczą załatwienie wszelkich formalności z tym związanych w jednym urzędzie przy wykorzystaniu jednego formularza zgłoszeniowego. Kolejna sprawa, o której tak dużo mówiło się na początku poprzedniej kadencji Parlamentu, to usprawnienie prac sądów, w szczególności przyspieszenie rozpoznawania spraw przez sądy gospodarcze. Należy żywić nadzieje, że nowemu Parlamentowi uda się stworzyć takie rozwiązania, które umożliwią osiągnięcie tego celu. Z punktu widzenia przeciętnego przedsiębiorcy kwestia ta ma bowiem kolosalne znaczenie , gdyż od szybkości rozstrzygnięcia danej sprawy niejednokrotnie zależy byt danego przedsiębiorcy. Następną sprawą, którą nowy Parlament powinien uwzględnić w swych pracach legislacyjnych, jest zmiana niektórych przepisów regulujących obrót gospodarczy. Chodzi przede wszystkim o przepisy reglamentujące w różny sposób prowadzenie działalności gospodarczej. Na dzień dzisiejszy zbyt wiele rodzajów działalności gospodarczej wymaga w Polsce uzyskania koncesji, zezwolenia lub licencji. Podsumowując stwierdzić należy, że klimat dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, w kontekście organizacji przez nasz kraj Euro 2012, jest bardzo sprzyjający. Należy jedynie mieć nadzieję , że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczący obrotu gospodarczego nie doprowadzi do zaprzepaszczenia tej szansy.

dr Christian Schnell

partner zarządzający w kancelarii BSJP Legal and Tax Advice.

Wykorzystując dobrą koniunkturę na rynku usług prawniczych, inwestujemy dzisiaj w jutro. Koniunktura kiedyś się skończy, ale chcemy, żeby klienci z nami zostali. Inwestujemy w budowę systemu Client's room, czyli innowacyjnej, bezpiecznej platformy internetowej, na której każdy klient kancelarii będzie miał dostęp do swoich dokumentów, zestawienia godzin, wzorów umów. Budujemy również strukturę zintegrowanej kancelarii w sześciu miastach w Polsce. Rośniemy, bo tego oczekuje od nas rynek. Obserwuję w Europie i na świecie nowy trend, który docelowo może wyeliminować małe i średnie kancelarie z rynku dużych intratnych zleceń od korporacji. W tej chwili korporacje dzielą pracę pomiędzy duże kancelarie według specjalizacji. Nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej dostanie jedna firma prawnicza, a prawo własności intelektualnej w Europie Zachodniej inna. Firmy oczekują od kancelarii kompleksowego, transgranicznego podejścia do tematu, dlatego firmy prawnicze nie sieciowe i nie stowarzyszone mogą wkrótce stracić dobre zlecenia od dużych międzynarodowych klientów, którzy wprowadzą podobną strategię.

Anna Misiołek

Abbeys Europejskie Doradztwo Finansowe

Szacunkowe dane dotyczące Polskiej gospodarki w 2007 roku są bardzo optymistyczne. Tempo wzrostu produktu krajowego brutto (PKB), w porównaniu z analogicznymi okresami lat poprzednich, stale się zwiększa. Według wstępnego szacunku PKB w II kwartale 2007 r. był wyższy realnie o 6,7 proc., a wartość dodana brutto w gospodarce narodowej o 6,1 proc. Głównym motorem wzrostu jest popyt wewnętrzny, a zwłaszcza inwestycje. W I połowie 2007 r., po raz pierwszy od dekady, tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe przekroczyło poziom 20 proc. Jesteśmy świadkami sytuacji, kiedy to potencjał inwestycyjny urzeczywistnia się i wprawia w ruch koło zamachowe wzrostu polskiej gospodarki. Członkostwo w Unii Europejskiej zdaje się być kotwicą gwarantującą właściwy kierunek dalszych zmian. Powstały już polityki o charakterze horyzontalnym, których celem jest tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i modernizacji gospodarki oraz jak najlepszego wykorzystania funduszy unijnych. Problemem jest dostęp do, bądź co bądź, specjalistycznej wiedzy z zakresu funduszy europejskich. I tu z pomocą przychodzą firmy doradcze ze szczegółową wiedzą i doświadczeniem. O ile legislacja na poziomie europejskim nie stanowi dla nich problemu, o tyle odnalezienie się w zawiłościach polskiego prawa, dodatkowych ograniczeniach, licznych interpretacjach z najróżniejszych dziedzin branżowych i organizacyjnych zwykle nastręcza problemów. Pewnym rozwiązaniem jest zatrudnianie prawników w doradztwie. Jednak skuteczniejszą praktyką jest korzystanie z usług kancelarii, które choć nie koniecznie specjalizują się w prawie europejskim, odgrywają istotną rolę w procesie pozyskiwania funduszy europejskich. Nie można wymagać od kancelarii prawniczych biegłości w legislacji europejskiej dotyczącej funduszy strukturalnych.

Dariusz Tokarczuk

mecenas, partner zarządzający kancelarii Gide Loyrette Nouel

Obecnie najwięcej pracy mają specjaliści z dziedziny prawa nieruchomości, co oczywiście ma związek z dynamicznym rozwojem tego sektora gospodarki. Prawnicy posiadający duże doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi projektów nieruchomościowych, od przygotowania ich realizacji do przeniesienia na inwestora docelowego, są obecnie najbardziej poszukiwani na rynku. Należy także zwrócić uwagę, iż duży zakres usług świadczonych przez kancelarię dotyczy projektów infrastrukturalnych, na co bezpośredni wpływ ma z jednej strony możliwość finansowania projektów ze środków UE oraz z drugiej strony duże braki w zakresie infrastruktury w naszym kraju. Duża ilość takich projektów znajduje się obecnie w fazie przygotowawczej. Inwestorzy pokładają nadzieję, iż ustawodawca dokona w krótkim czasie nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz uzupełni przepisy nowo uchwalonej ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, co niewątpliwie wpłynie na przyspieszenie realizacji takich inwestycji.

Krzysztof Wierzbowski

partner zarządzający w kancelarii Wierzbowski Eversheds

Adwokatów obowiązuje zakaz informowania o wysokości ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jest on zamieszczony w kodeksie etyki adwokackiej i wynika z kilku istotnych przyczyn, a jedną z nich jest zasada koleżeństwa. Chodzi o to, aby adwokaci nie konkurowali ze sobą siłą finansową - jednych z nich stać, a innych nie stać na wysokie ubezpieczenie. Bardzo duże kancelarie podejmują się realizacji złożonych transakcji, często o międzynarodowym zasięgu. Takie kancelarie zmuszone są do posiadania wysokiego ubezpieczenia. Jest to również ważne dla ich wymagających klientów, ale samo przez się nie jest powodem, dla którego powinny być wyżej oceniane niż kancelarie, które takiego ubezpieczenia nie mają.