Dzięki uaktualnionej platformie internetowej większość danych wypełnia się automatycznie. Koniecznością jest jedynie posiadanie Profilu Zaufanego (eGo).

Nowa platforma do składania elektronicznych wniosków od dowód osobisty działa od 14 czerwca 2017. Dzięki niej w kilka minut jesteśmy w stanie bez wizyty w urzędzie zrealizować nałożony nas przez prawo obowiązek, który wiąże się z posiadaniem ważnego dokumentu tożsamości.

Złożenie wniosku on-line o dowód osobisty składa się obecnie z trzech kroków:

1. Wejdź na portal Obywatel.gov.pl. Kliknij w baner i zaloguj się do serwisu Profilem Zaufanym (eGo). To niezbędny element do złożenia wniosku o nowy dowód osobisty.

2. Przekierowany zostaniesz do wniosku. Konieczne będzie wskazanie powodu, z jakiego starasz się o wydanie nowego dowodu osobistego. W tym miejscu wybierzesz także miejsce, w którym chcesz odebrać dokument oraz załączysz wymaganą fotografię. Platforma sprawdzi od razu, czy twoje zdjęcie mieści się w określonych ramach. Co ważne, nie będziesz musiał wypełniać innych danych – załadują się one automatycznie.

3. Sprawdź jak wygląda wirtualny awers dowodu i zweryfikuj zawarte w nim dane. Jeśli wszystko się zgadza, „podpisz” wniosek Profilem Zaufany (eGo).

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w tym roku wnioski o nowy dowód osobisty składać będzie w sumie 8 milionów obywateli. Ponad 5 milionów osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież.

Jak założyć Profil Zaufany (eGo)?

Najprostszy sposób to skorzystanie z internetowego konta bankowego. Musisz sprawdzić, czy twój bank oferuje usługę założenia profilu zaufanego. Jeśli tak, zaloguj się na swoje konto bankowe i wypełnij wniosek. Następnie, za każdym razem, gdy chcesz zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania przez bankowość elektroniczną.

Drugim sposobem uzyskania dostępu do profilu zaufanego przez Internet jest skorzystanie z certyfikatu kwalifikowanego.

Profil Zaufany możesz założyć także drogą częściowo tradycyjną. Oznacza to, że po rejestracji na stornie Profilu Zaufanego, konieczne będzie osobiste stawienie się w tzw. punkcie potwierdzającym. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku w internecie.