statystyki

Kod źródłowy programu nie stanowi informacji sektora publicznego

autor: Sławomir Wikariak24.05.2017, 07:24; Aktualizacja: 24.05.2017, 08:24
Wojewoda podlaski odmówił, powołując się na wyjątek dotyczący praw autorskich

Wojewoda podlaski odmówił, powołując się na wyjątek dotyczący praw autorskichźródło: ShutterStock

Urząd wojewódzki nie musi udostępniać kodu źródłowego swojego systemu komputerowego – uznał wczoraj rozstrzygający precedensową sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczy systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD), którego autorami są pracownicy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. To bardzo przydatne narzędzie, do którego licencja jest bezpłatnie udzielana innym urzędom w Polsce. Skorzystać z niego chciała również Fundacja ePaństwo. Uznała, że po dostosowaniu system mógłby być z powodzeniem wykorzystywany czy to przez organizacje pozarządowe, czy nawet prywatne firmy. Dlatego też fundacja zwróciła się o udostępnienie jego kodu źródłowego oraz dokumentacji wdrożeniowej, powołując się na ustawę o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2016 r. poz. 352 ze zm.).

Wojewoda podlaski odmówił, powołując się na wyjątek dotyczący praw autorskich. Rzeczywiście, art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy ogranicza prawo do ponownego wykorzystania ze względu na prawa autorskie. Tyle że chodzi o prawa autorskie innych podmiotów. W przypadku EZD prawa majątkowe posiada urząd wojewódzki, na co zwróciło uwagę Ministerstwo Cyfryzacji, badając skargę na decyzję wydaną w pierwszej instancji. Mimo że uznało decyzję wojewody za niesłuszną, to jednocześnie postanowiło umorzyć postępowanie. Jego zdaniem jest ono bezprzedmiotowe, gdyż kod źródłowy do programu komputerowego w ogóle nie może stanowić informacji sektora publicznego, która podlegałaby przepisom o ponownym wykorzystaniu.

Z tezą tą polemizował podczas wczorajszej rozprawy Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo. Zwrócił on uwagę, że informacja sektora publicznego to pojęcie szersze niż informacja publiczna, o której mowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1764 ze zm.).


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane