statystyki

Kod źródłowy programu nie stanowi informacji sektora publicznego

autor: Sławomir Wikariak24.05.2017, 07:24; Aktualizacja: 24.05.2017, 08:24
Wojewoda podlaski odmówił, powołując się na wyjątek dotyczący praw autorskich

Wojewoda podlaski odmówił, powołując się na wyjątek dotyczący praw autorskichźródło: ShutterStock

Urząd wojewódzki nie musi udostępniać kodu źródłowego swojego systemu komputerowego – uznał wczoraj rozstrzygający precedensową sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczy systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD), którego autorami są pracownicy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. To bardzo przydatne narzędzie, do którego licencja jest bezpłatnie udzielana innym urzędom w Polsce. Skorzystać z niego chciała również Fundacja ePaństwo. Uznała, że po dostosowaniu system mógłby być z powodzeniem wykorzystywany czy to przez organizacje pozarządowe, czy nawet prywatne firmy. Dlatego też fundacja zwróciła się o udostępnienie jego kodu źródłowego oraz dokumentacji wdrożeniowej, powołując się na ustawę o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2016 r. poz. 352 ze zm.).

Wojewoda podlaski odmówił, powołując się na wyjątek dotyczący praw autorskich. Rzeczywiście, art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy ogranicza prawo do ponownego wykorzystania ze względu na prawa autorskie. Tyle że chodzi o prawa autorskie innych podmiotów. W przypadku EZD prawa majątkowe posiada urząd wojewódzki, na co zwróciło uwagę Ministerstwo Cyfryzacji, badając skargę na decyzję wydaną w pierwszej instancji. Mimo że uznało decyzję wojewody za niesłuszną, to jednocześnie postanowiło umorzyć postępowanie. Jego zdaniem jest ono bezprzedmiotowe, gdyż kod źródłowy do programu komputerowego w ogóle nie może stanowić informacji sektora publicznego, która podlegałaby przepisom o ponownym wykorzystaniu.

Z tezą tą polemizował podczas wczorajszej rozprawy Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo. Zwrócił on uwagę, że informacja sektora publicznego to pojęcie szersze niż informacja publiczna, o której mowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1764 ze zm.).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane