Znane są już terminy rozpatrzenia dwóch kontrowersyjnych spraw, jakie zawisły ostatnio przed Trybunałem Konstytucyjnym. Na pierwszy ogień pójść ma wniosek posłów PiS, w którym kwestionuje się przepisy regulujące wybór I prezes Sądu Najwyższego. Rozprawa ma się odbyć 22 czerwca br.
Kolejna sprawa dotyczy wniosku złożonego przez ministra sprawiedliwości, w którym podważa się wybór trzech sędziów TK: Marka Zubika, Stanisława Rymara i Piotra Tuleję. Tu rozprawę zaplanowano na 13 lipca.
Kolejność rozpatrywania tych wniosków wydaje się nieprzypadkowa. Ten złożony przez Zbigniewa Ziobrę stanowi bowiem dla obecnej prezes TK pretekst do odsuwania od orzekania trzech tzw. starych sędziów, których wybór kwestionuje minister.
Wniosek posłów PiS oceniać będą Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński, Zbigniew Jędrzejewski, Leon Kieres i Lech Morawski. Tylko jeden sędzia w tym składzie nie został wybrany głosami posłów PiS. Jeszcze gorzej jest w przypadku składu mającego pochylić się nad wyborami sędziów TK. W całości utworzą go sędziowie wyłonieni przez obecną władzę.