statystyki

Zielone światło dla połączenia muzeów

autor: Emilia Świętochowska06.04.2017, 07:23; Aktualizacja: 06.04.2017, 09:33
sąd

Dyrektor muzeum Paweł Machcewicz publicznie krytykował decyzję ministra, uważając, że służy ona wymianie kierownictwa i wystawy, która od początku nie podobała się PiSźródło: ShutterStock

 Połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte stanie się faktem. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny zakończył trwający prawie rok konflikt między resortem kultury a dyrekcją MIIWŚ.

 – Pogląd Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, że państwowe instytucje kultury nie są jednostkami organizacyjnie podporządkowanymi ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, nie ma uzasadnionych podstaw – czytamy w uzasadnieniu postanowienia NSA.

Spór zaczął się w połowie kwietnia 2016 r., kiedy minister Piotr Gliński ogłosił, że zamierza połączyć obie instytucje z powodów merytorycznych i finansowych. Zarządzenie w tej sprawie zostało jednak zakwestionowane przez MIIWŚ i rzecznika praw obywatelskich, którzy zarzucali resortowi m.in. błędy proceduralne.

Dyrektor muzeum Paweł Machcewicz publicznie krytykował decyzję ministra, uważając, że służy ona wymianie kierownictwa i wystawy, która od początku nie podobała się PiS. WSA wstrzymał połączenie obu jednostek do czasu rozpoznania zażalenia na zarządzenie resortu kultury.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane