statystyki

Zielone światło dla połączenia muzeów

autor: Emilia Świętochowska06.04.2017, 07:23; Aktualizacja: 06.04.2017, 09:33
sąd

Dyrektor muzeum Paweł Machcewicz publicznie krytykował decyzję ministra, uważając, że służy ona wymianie kierownictwa i wystawy, która od początku nie podobała się PiSźródło: ShutterStock

 Połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte stanie się faktem. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny zakończył trwający prawie rok konflikt między resortem kultury a dyrekcją MIIWŚ.

 – Pogląd Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, że państwowe instytucje kultury nie są jednostkami organizacyjnie podporządkowanymi ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, nie ma uzasadnionych podstaw – czytamy w uzasadnieniu postanowienia NSA.

Spór zaczął się w połowie kwietnia 2016 r., kiedy minister Piotr Gliński ogłosił, że zamierza połączyć obie instytucje z powodów merytorycznych i finansowych. Zarządzenie w tej sprawie zostało jednak zakwestionowane przez MIIWŚ i rzecznika praw obywatelskich, którzy zarzucali resortowi m.in. błędy proceduralne.

Dyrektor muzeum Paweł Machcewicz publicznie krytykował decyzję ministra, uważając, że służy ona wymianie kierownictwa i wystawy, która od początku nie podobała się PiS. WSA wstrzymał połączenie obu jednostek do czasu rozpoznania zażalenia na zarządzenie resortu kultury.


Pozostało jeszcze 19% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane