MIEJSCE ZAMELDOWANIA
Przedmiotem oceny w postępowaniu o wymeldowanie są okoliczności istniejące w dniu faktycznego opuszczenia dotychczasowego miejsca zameldowania, a nie w dniu orzekania przez organy. Dobro małoletniej córki, w okolicznościach podejrzenia o seksualne molestowanie jej przez ojca, może stanowić okoliczność przemawiającą za brakiem dobrowolności w opuszczeniu miejsca zamieszkania.
WSA WARSZAWA SYGN. AKT IV SA/Wa 1073/06
FINANSE PUBLICZNE
Nie ma podstaw do udzielania spółkom wodnym dotacji przedmiotowych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego jako formy pomocy finansowej. Spółki wodne mogą zatem uzyskać z budżetu województwa dotacje celowe na zasadach określonych w art. 176 ustawy o finansach publicznych.
RIO BYDGOSZCZ SYGN. AKT X/23/06
EGZEKUCJA
Można skutecznie żądać w drodze procesu cywilnego zwrotu wyegzekwowanego w postępowaniu egzekucyjnym świadczenia, na podstawie tytułu wykonawczego, stanowiącego wyciąg z ksiąg Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jeżeli należność objęta tytułem nie istniała.
SN SYGN. AKT I CKN 409/97
PROCEDURA CYWILNA
Sprawa o roszczenia pracownika z tytułu naruszenia dóbr osobistych wniesiona przeciwko osobie fizycznej niebędącej pracodawcą nie jest sprawą z zakresu prawa pracy (art 476 par. 1 pkt 1 k.p.c.).
SN SYGN. AKT I PZP 7/07
PRAWO KARNE
Dopuszczenie się przez sprawcę rabunku zamachu na zdrowie (lub życie) człowieka powinna odzwierciedlać przyjęta w wyroku kumulatywna kwalifikacja przepisu art. 280 par. 1 k.k. z przepisem chroniącym zdrowie (lub życie) bądź kwalifikacja czynu z art. 280 par. 2 k.k., z powodu jego wykonania w sposób zagrażający życiu pokrzywdzonego. Brak takiej kwalifikacji prawnej czynu wyklucza możliwość uznania rabunku za czyn przeciwko zdrowiu (lub życiu) innego człowieka w rozumieniu art. 64 par. 2 k.k.
S. APEL. WROCŁAW SYGN. AKT II AKa 150/07
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
Fakt prowadzenia działalności gospodarczej, a nie wpis do ewidencji, przesądza o istnieniu obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Ocena, czy stan faktyczny niewykonywania działalności gospodarczej ma wpływ na podleganie obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, musi być poprzedzona ustaleniem, czy w okresie, w którym skarżący zgłosił zawieszenie prowadzenia działalności, faktycznie działalność ta w ogóle nie była prowadzona. Zakwestionowanie w rezultacie tej kontroli zgłoszenia wyrejestrowania z ubezpieczenia prowadzi do obalenia domniemania zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej skutkującej uchyleniem obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
WSA WARSZAWA SYGN. AKT VII SA/Wa 686/06
PRAWO PRACY
Odprawa pieniężna z art. 8 ustawy z 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków prawnych z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw przysługuje pracownikowi niezależnie od tego, czy rozwiązanie z nim stosunku pracy przez zakład było niezgodne z prawem lub wadliwe w rozumieniu art. 45 par. 1 k.p., pod warunkiem że nastąpiło z określonych prawem powodów dotyczących zakładu pracy, w którym następuje zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych, zmian organizacyjnych, produkcyjnych lub technologicznych (art. 1 ust. 1 ustawy), albo w przypadku ogłoszenia jego upadłości lub likwidacji (art. 1 ust. 2 ustawy). Z powyższego wynika, że odszkodowanie z art. 45 par. 1 k.p. i odprawa pieniężna z art. 8 ustawy mają różnorodny charakter prawny i nie są to świadczenia z tego samego zdarzenia i tytułu prawnego.
S. APEL. POZNAŃ SYGN. AKT III APa 5/07
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama