Z kodeksu cywilnego ma zostać wykreślony przepis pozwalający na wypowiadanie ostatniej woli w obecności trzech świadków czyli tzw. testament ustny – ujawniło Ministerstwo Sprawiedliwości.
Z kodeksu cywilnego ma zostać wykreślony przepis pozwalający na wypowiadanie ostatniej woli w obecności trzech świadków czyli tzw. testament ustny – ujawniło Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zdarzają się sytuacje, w których sporządzenie zwykłego testamentu jest niemożliwe. Dlatego też art. 952 kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przewiduje możliwość ustnego oświadczenia ostatniej woli w obecności trzech świadków. Jest to jednak dopuszczalne tylko wtedy, gdy zachodzi obawa rychłej śmierci lub też zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe czy bardzo utrudnione.
W praktyce o tym, co stanie się z majątkiem zmarłego, decydują zeznania trzech osób. Jeśli zmówią się i wystarczająco drobiazgowo ustalą zeznania, może im się udać przekonać sąd do swojej wersji. Na ryzyko to zwrócił ostatnio uwagę poseł Krzysztof Brejza (PO).
– Takie rozwiązanie umożliwia sfałszowanie ostatniej woli zmarłego. Może dojść do sytuacji, w której osoby zainteresowane otrzymaniem spadku powołują trzech świadków, którzy poświadczają nieprawdę na ich korzyść albo nawet wyszukują samotne osoby i tworzą fikcyjny testament – napisał w interpelacji poselskiej.
W odpowiedzi resort sprawiedliwości ujawnił, że art. 952 ma zostać wykreślony z kodeksu cywilnego. Przewiduje to Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), która prowadzi prace legislacyjne nad nowym kodeksem cywilnym.
– Stosunkowo łatwo o dokonanie manipulacji z wykorzystaniem tego przepisu. Wystarczy, że trzy osoby ustalą wspólną wersję. Może być ona trudna do zweryfikowania przez sąd. W konsekwencji nie ma pewności co do ostatniej woli testatora – wyjaśnia potrzebę zmian Grzegorz Wałejko, wiceminister sprawiedliwości.
Nie ma statystyk, które pokazywałyby skalę opisywanego zjawiska. Zarówno resort, jak i KKPC potwierdzają jednak, że sądy wciąż mają do czynienia z próbami fałszowania testamentów ustnych. I właśnie z tego wynika potrzeba zmiany prawa.
Nie wszyscy prawnicy zgadzają się z tą argumentacją.
– Sam przepis, w mojej ocenie, nie powoduje zagrożenia – uważa Dariusz Wojnar, adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiej.
Wyjaśnia, że w doktrynie i orzecznictwie podkreśla się, że testamenty ustne powinny być przez sąd wyjątkowo wnikliwie badane.
– Z mojego doświadczenia wynika, że tak się właśnie dzieje. W sprawach, w których brałem udział, chociaż między uczestnikami nie było sporu co do testamentu ustnego, i tak sąd bardzo drobiazgowo weryfikował zeznania świadków, zwracając uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół – dodaje nasz rozmówca.
Czy usunięcie przepisu nie spowoduje, że pewna grupa osób zostanie pozbawiona możliwości sporządzenia testamentu? Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że nie.
– W dzisiejszym świecie jest tak wiele możliwości wyrażenia swej woli, że poradzimy sobie bez tej szczególnej formy, jaką jest testament ustny składany w obecności trzech świadków – ocenia Grzegorz Wałejko.
Dariusz Wojnar ma już jednak wątpliwości.
– W życiu zdarzają się sytuacje szczególne, w których przekazanie testamentu ustnego świadków jest jedynym sposobem na wyrażenie swojej woli – przekonuje.
Problemów dopatrywałby się nie tyle w przepisie, który na to pozwala, ile w jego stosowaniu przez sądy.
– W sprawach spadkowych orzekają sędziowie sądów rejonowych, którym, mimo zazwyczaj świetnego wykształcenia, czasem brakuje doświadczenia życiowego. A ono bywa kluczowe w takich sprawach – tłumaczy Dariusz Wojnar.
Nawet po usunięciu opisywanego przepisu pozostanie możliwość ustnego sporządzania testamentów. Przewiduje ją art. 951 k.c. Tyle że oprócz dwóch świadków przepis ten wymaga obecności urzędnika: wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Jak sporządzić testament ustny
● Ostatniej woli musi wysłuchać jednocześnie trzech świadków.
● Treść testamentu może być spisana przez jednego ze świadków lub osobę trzecią i podpisana przez spadkodawcę i co najmniej dwóch świadków.
● Treść testamentu można też stwierdzić poprzez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku.
● Jeśli przesłuchanie jednego ze świadków jest niemożliwe lub wyjątkowo trudne, sąd może poprzestać na zeznaniach trzech świadków.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama