Jeśli prawnik w poświadczeniu dokumentów nie oznaczył miejsca jego sporządzenia, nie spełnia ono wymogów ustawowych, a zatem nie ma charakteru dokumentu urzędowego.

Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju oddalił wniosek o wpis w księgi wieczystej prawa zaspokojenia wierzytelności z pierwszeństwem przed wierzycielami właściciela nieruchomości.

Bez wpisu

Sąd ten wskazał, że rozpoznając wniosek o wpis bada jedynie treść wniosku, treść i formę załączonych do niego dokumentów oraz treść księgi wieczystej. I tak dołączone do wniosku w tej sprawie kserokopie dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem przez pełnomocnika nie stanowią podstawy wpisu w księdze wieczystej. W przypadku dokumentów urzędowych, jakimi są orzeczenia sądowe, podstawą wpisu jest jedynie odpis takiego orzeczenia. Wnioskodawca złożył apelację.

Wymogi poświadczenia

Sąd okręgowy ją jednak oddalił wyjaśniając, że sąd I instancji nie naruszył przepisów, gdyż zbadał treść i formę wniosku, dołączonych do niego dokumentów oraz treść księgi wieczystej. W jego ocenie istniały przeszkody do dokonania wpisu wobec faktu, że przedstawione przez wnioskodawcę dokumenty nie odpowiadały wymogom z art. 31 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 1982 r., nr 19, poz. 147 ze zm.). Przedłożone przez wnioskodawcę kserokopie dokumentów nie mogą być podstawą wpisu, gdyż nie zostały poświadczone za zgodność z oryginałami w sposób odpowiadający wymogom art. 4 ust. 1b ustawy - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2014 r., poz. 635). Powołany przepis stanowi, że adwokat ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Poświadczenie powinno zawierać podpis adwokata, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, a na żądanie – również godzinę dokonania czynności. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki lub uszkodzenia) adwokat stwierdza to w poświadczeniu. Dołączone do wniosku w tej sprawie kserokopie orzeczeń sądowych (nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności oraz dwa wyroki) zostały poświadczone za zgodność z oryginałami przez adwokata w ten sposób, że wskazał on datę poświadczenia i złożył swój podpis. Nie oznaczył natomiast miejsca sporządzenia poświadczenia, co oznacza, że nie spełniało ono ustawowych wymogów, a zatem nie ma charakteru dokumentu urzędowego, tylko zaś taki może być podstawą wpisu do księgi wieczystej, zgodnie z art. 31 i 32 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
Tak więc niedołączenie do wniosku dokumentów potrzebnych do dokonania wpisu do księgi wieczystej stanowi przeszkodę do jego dokonania i powoduje oddalenie wniosku.

Postanowienie Sądu Okręgowego w Kielcach z 12 sierpnia 2014 r. (sygn. akt II Ca 668/14)