Rząd zaostrza przepisy dotyczące karania pijanych kierowców - to jeden z celów jakie na początku 2014 roku postawił przed swoim gabinetem Donald Tusk. Po znowelizowaniu przepisów przestępstwem ma być m.in. prowadzenie pojazdu bez uprawnień, gdy wcześniej zostały one odebrane kierowcy. Ponadto skazani za jazdę pod wpływem alkoholu będą musieli wyposażyć swoje samochody w tzw. alkolocki. A co obecnie grozi kierowcom za jazdę „na podwójnym gazie”?

U zatrzymywanych przez policję kierowców prowadzących samochód po spożyciu alkoholu najczęściej jego stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5‰. Tacy kierowcy popełniają wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń. Co za to grozi? Najłagodniejsza z sankcji to grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł. Kierowca musi się jednak w takim wypadku liczyć również z orzeczeniem odbioru uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat i z karą aresztu od 5 do 30 dni.

Reklama

Stan nietrzeźwości

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami kiedy zawartość alkoholu w organizmie kierowcy przekracza 0,5‰, siadanie za kółkiem jest już przestępstwem i podlega karze na podstawie art. 178a Kodeksu karnego. Kodeks karny przewiduje, że w takiej sytuacji kierowcę można ukarać grzywną, którą ustala się w stawkach dziennych (od 10 do maksymalnie 540 stawek, wysokość jednej stawki wahać może się od 10 do 2000 zł). Decyzja o ustaleniu wymiaru grzywny pozostaje w kompetencji sądu, który wydając ją uwzględnia nie tylko stopień naruszenia przepisu i zachowanie kierowcy, lecz również jego zarobki czy sytuację rodzinną.

Z popełnieniem opisywanego przestępstwa wiąże się również utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych na czas od roku do 10 lat. Gdy natomiast pijany kierowca spowodował wypadek, w którym ktoś poniósł śmierć – sąd może zadecydować od dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości trafić można również do więzienia (do 2 lat). W sytuacji, gdy pijany kierowca spowodował wypadek, może spędzić za kratkami nawet 10 lat.

Umiejscowiony w stacyjce samochodowej kluczyk daje prawo policjantowi do przeprowadzenia kontroli i zbadania stanu trzeźwości kierowcy
Konsekwencji kolizji lub wypadku spowodowanego przez kierowcę znajdującego się w stanie po spożyciu lub w stanie nietrzeźwości nie pokrywa ubezpieczenie autocasco