U zatrzymywanych przez policję kierowców prowadzących samochód po spożyciu alkoholu najczęściej jego stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5‰. Tacy kierowcy popełniają wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń. Co za to grozi? Najłagodniejsza z sankcji to grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł. Kierowca musi się jednak w takim wypadku liczyć również z orzeczeniem odbioru uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat i z karą aresztu od 5 do 30 dni.
Stan nietrzeźwości
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami kiedy zawartość alkoholu w organizmie kierowcy przekracza 0,5‰, siadanie za kółkiem jest już przestępstwem i podlega karze na podstawie art. 178a Kodeksu karnego. Kodeks karny przewiduje, że w takiej sytuacji kierowcę można ukarać grzywną, którą ustala się w stawkach dziennych (od 10 do maksymalnie 540 stawek, wysokość jednej stawki wahać może się od 10 do 2000 zł). Decyzja o ustaleniu wymiaru grzywny pozostaje w kompetencji sądu, który wydając ją uwzględnia nie tylko stopień naruszenia przepisu i zachowanie kierowcy, lecz również jego zarobki czy sytuację rodzinną.
Z popełnieniem opisywanego przestępstwa wiąże się również utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych na czas od roku do 10 lat. Gdy natomiast pijany kierowca spowodował wypadek, w którym ktoś poniósł śmierć – sąd może zadecydować od dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości trafić można również do więzienia (do 2 lat). W sytuacji, gdy pijany kierowca spowodował wypadek, może spędzić za kratkami nawet 10 lat.