Przez internet można już złożyć wniosek o wydanie dowodu i dopisać się do listy wyborców. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło kolejne usługi na portalu ePUAP. Od połowy sierpnia działa nowa wersja tego narzędzia do załatwiania urzędowych spraw w sieci.

Sebastian Christow z MAC przypomina, że do korzystania z elektronicznych usług potrzebne jest specjalne konto tak zwany Profil Zaufany. Można go założyć samodzielnie w internecie, ale trzeba jednorazowo potwierdzić dane w urzędzie lub na poczcie.

Wniosek o dowód osobisty można wysłać w całości przez internet, ze zdjęciem, a zamiast podpisu na papierze wystarczy zatwierdzić wybór Profilem Zaufanym. Na portalu obywatel.gov.pl można sprawdzać postęp prac i odebrać dokument w wybranym urzędzie.

Christow przypomniał, że Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w 400 Centrach Aktywności Cyfrowej tworzonych przez Pocztę Polską. W takim miejscu można skorzystać z dostępu do bezpiecznego internetu, poprosić o pomoc fachowca, który pomoże założyć Profil Zaufany i objaśni możliwości ePUAPu.

Istnieje już ponad milion kont i ponad pół miliona potwierdzonych Profili Zaufanych. Dziennie nawet 1200 osób tworzy dla siebie taki Profil. System informuje o postępach w załatwieniu urzędowej sprawy za pomocą wiadomości e-mail, ale też smsem. Na portalu można też głosować, jakie nowe usługi powinny się w nim znaleźć. W ostatnich dniach najczęściej użytkownicy proszą o usługę złożenia wniosku o becikowe.