statystyki

Nowy regulamin dla prokuratury. Prawodawca (niezbyt) racjonalny

autor: Jaromir Rybczak31.10.2014, 00:00; Aktualizacja: 31.10.2014, 08:32
Jaromir Rybczak zastępca prokuratora okręgowego w Rzeszowie

Jaromir Rybczak zastępca prokuratora okręgowego w Rzeszowieźródło: Materiały Prasowe

Rzeczywistą przyczyną dysfunkcji polskiego postępowania karnego, a jednocześnie przeciążenia prokuratorów prokuratur rejonowych, jest model postępowania przygotowawczego. Bez jego fundamentalnej przebudowy jakakolwiek reforma nie ma szans powodzenia - pisze Jaromir Rybczak, zastępca prokuratora okręgowego w Rzeszowie.

Zawarta w przepisach podpisanego w ostatnich dniach urzędowania ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego regulaminu prokuratorskiego regulacja właściwości rzeczowej poszczególnych szczebli prokuratury nie wystawia dobrego świadectwa twórcy rozporządzenia. Abstrahując już od kwestii, czy umieszczenie tych przepisów w rozporządzeniu, nie wykracza poza delegację ustawową zawartą w ustawie o prokuraturze, co rodzi pytanie o ich zgodność z konstytucją, sama ich treść świadczy o nikłej wiedzy prawodawcy na temat realiów procesu karnego i działalności prokuratury.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane