statystyki

Sąd: sparaliżowany też może mataczyć

autor: Joanna Kowalska11.07.2014, 07:15; Aktualizacja: 11.07.2014, 09:04
Postanowienie Sądu Najwyższego z 21 lutego 1995 r.

Postanowienie Sądu Najwyższego z 21 lutego 1995 r.źródło: DGP

Nie może chodzić ani ruszać rękoma. W areszcie pogorszył mu się stan zdrowia. Sędziowie nie chcą go wypuścić w obawie, że będzie wpływał na postępowanie.

Prawnicy walczą o wydostanie z aresztu sparaliżowanego mężczyzny, który trafił tam 6 maja, na kilka dni przed planowaną operacją odleżyn. Mimo wskazania na konieczność leczenia specjalistycznego Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję o izolacji podejrzanego (sygn. akt XIV Kp 1242/12).

– Od chwili umieszczenia go w areszcie śledczym stan jego zdrowia uległ pogorszeniu na tyle, że nie kwalifikuje się już do przeszczepu – alarmuje Patrycja Polak-Lewańczuk, aplikant adwokacki z Kancelarii Bartosiak & Wspólnicy sp. k., reprezentującej podejrzanego.

On sam w zażaleniu na decyzję o aresztowaniu opisywał: „Mam stomię, jestem cały w odleżynach. Muszę być przewracany co trzy godziny, nie jestem w stanie sam nic przy sobie robić, ja nawet sam nie jem (...). Przyjmuję leki urogenne, na pęcherz, mam zakażenie”.

W sprawę zaangażowała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. – Interweniowaliśmy już w podobnym przypadku. Dyrektor aresztu śledczego zapewniał, że mogą być u nich hospitalizowane osoby chore, wymagające specjalistycznej opieki. Po udostępnieniu dokumentów okazało się, że liczba pacjentów potrzebujących pomocy znacznie przekraczała możliwości personelu – wskazuje dr Piotr Kładoczny z HFPC.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • jorry123(2014-07-11 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    wystarczy tylko nie popełniać przestępstw i nie będze tych wszystkich problemów...

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2014-07-11 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli podejrzany, jak w tym przypadku, musi leżeć, bo jest sparaliżowany, to kto się nim lepiej zajmie, jak nie więzienna służba zdrowia, tym bardziej, że na wolności był tak bardzo zaniedbywany, że doszło u niego do odleżyn z kwalifikacją do przeszczepu skóry? To jest dziwne, ale to właśnie pobyt w areszcie, może uratować mu zdrowie, czy życie.

    Odpowiedz
  • gość(2014-07-11 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jak człwiek sparaliżowany, leżący może być niebezpieczny dla otoczenia. Czy aby śledztwo było przeprowadzone uczciwie i prawidłowo.

    Odpowiedz
  • IREK(2014-07-11 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    I to sa "POLSKIE SADY" - BEZ KOMENTARZA !!!

    Odpowiedz
  • sig(2014-07-11 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    jest podstawa prawna do zwolnienia, chyba że prawdopodobna kara powyżej 3 lat...

    Odpowiedz
  • Obywatel RP(2014-07-12 01:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ja bym rozpoczął procedurę o potężne odszkodowanie nie pomijając sądu europejskiego. Nagłośniona tam sprawa otrzeżwiła by polski wymiar sprawiedliwości. No i pytanie: dlaczego sąd łamie prawo ? Jak nazywamy łamiącego prawo ?

    Odpowiedz
  • mały polak(2014-07-14 13:51) Zgłoś naruszenie 00

    Tu nastąpił paraliż mózgów u sędziów i prokuratorów. Jeżeli jest chory, to bez pomocy zdrowych nic nie uczyni. Więć problem jest w innym miejscu. Kiedy sędziowie i prokuratorzy zaczną odpowiadać za sowje czyny jak zwykli ludzie ??? Dopiero wówczas można będzie mówić o niezawisłym wymiarze sprawiedliwości. A tak mamy tylko sędziów i prokuratorów czyniących co chcą i bez żadnej odpowiedzialności. To nie sąd, tylko konkretni ludzie którzy mają nas w głębokim poważaniu. A naiwni ludzie liczą na sprawiedliwość.
    A do jorry123 - ty też jesteś podejrzany, tylko jeszce o tym nie wiesz - jak powiadają znawcy tematu. Popieram Polaka.

    Odpowiedz
  • Chodzacy PARAGRAF(2014-07-12 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie w Polsce nawet o tym nie wiedza,ze w dniu dzisiejszym poczawszy od PRL-u ludzie psychicznie chorzy pozbawieni sa KONSTYTUCYJNEGO prawa do obrony w sadzie .To nie DEMOKRACJA tylko ZNIEWOLENIE czlowieka

    Odpowiedz