Zgodnie z ustawą o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego funkcjonującą od roku 2009 elektroniczną obrączkę można założyć na wniosek osoby skazanej na karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe nieprzekraczające 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Taki sposób odbycia kary jest także skierowany do osób skazanych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe do 1 roku pozbawienia wolności, przy czym czas pozostały do odbycia kary nie przekracza 6 miesięcy.

Wymogiem jest aby skazani nie byli uprzednio karani na karę pozbawienia wolności i dobrowolnie stawili się do odbycia kary.

Zobacz: Elektroniczne obrączki-jak funkcjonują?

Elektroniczne obrączki w kodeksie

Ustawa wprowadzająca SDE ma funkcjonować do 31 sierpnia 2014 roku, stąd resort sprawiedliwości już pracuje nad wprowadzeniem zapisów odnośnie tego nieizolacyjnego systemu wykonywania kary pozbawienia wolności do kodeksu karnego, oraz kodeksu karnego wykonawczego.

Sprawcy odbywający karę w SDE byli do tej pory pozbawieni możliwości ubiegania się o warunkowe umorzenie kary, co mogło zniechęcać do wnioskowania o elektroniczną obrączkę, oraz niejako stanowiło przejaw dyskryminacji. W projekcie kodeksu zapisano taką możliwość, co może spowodować wzrost ilości składanych wniosków-podkreśla gen. Paweł Nasiłowski. Obecnie 11 tys.300 osób osadzonych w więzieniach potencjalnie mogłoby odbywać karę w SDE, a z pewnością ta zmiana przepisów będzie stanowiła zachętę.

Zobacz: MS: Stop stadionowym chuliganom

SDE w całej Polsce

Zainteresowanie SDE stale wzrasta, od stycznia do końca sierpnia 2011 roku wpłynęło ponad 8 tys. wniosków, z czego znaczna większość (7, 5 tys.) wpłynęła od samych skazanych, lub ich obrońców, w tym jedynie 440 złożyli Dyrektorzy Jednostek Penitencjarnych.

Z całej tej liczby 970 wniosków umorzono, a prawie 3 tys. nie uwzględniono z powodu wad prawnych. Jednakże po nowym roku 2012 jeszcze więcej więźniów będzie mogło wnioskować o odbycie kary w SDE, z tego względu, że objęte nim zostaną kolejne apelacje: szczecińska, wrocławska, katowicka, oraz część łódzkiej.

Zobacz: Problemy polskiego więziennictwa

Pseudokibic również z elektroniczną obrączką

System dozoru elektronicznego obejmie również osoby objęte zakazem stadionowym, co ma przeciwdziałać chuligańskim wybrykom na meczach piłki nożnej.

Sąd będzie mógł nałożyć na pseudokibica zakaz stadionowy, jak również dozór elektroniczny, który będzie funkcjonował zamiast stawiennictwa na policji. W odniesieniu do chuliganów-recydywistów sąd będzie bardziej surowy, w ich przypadku elektroniczna obrączka przy orzekaniu zakazu stadionowego będzie obowiązkowa.

Zobacz: Elektroniczna wymiana informacji o skazaniach uruchomiona

Zalety dozoru elektronicznego

Oszczędność oraz walka z przeludnieniem więzień to niektóre z zalet elektronicznych obrączek, które pozwalają skazanemu na kontynuowanie pracy, kontakt z rodziną czy środowiskiem, tym samy w przeciwieństwie do zakładu karnego nie izolują sprawcy od społeczeństwa.

Faktem wartym podkreślenia jest koszt elektronicznej obrączki: w stosunku do 1 osoby w, jest to 40 złotych miesięcznie. Dla porównania doba więźnia w zakładzie karnym to 2,300 zł. miesięcznie. Mimo, iż od 1 stycznia 2012 roku miesięczny koszt SDE wzrośnie do 564 złotych (co było ustalane w momencie podpisywania umowy z konsorcjum Comp Safe Support odpowiedzialnym za obsługę techniczną systemu), w dalszym ciągu oznacza to zysk 1, 800 zł miesięcznie w stosunku do jednego skazanego z elektroniczną obrączką.

Gen. Nasiłowski podkreśla, że nie tylko ewidentne oszczędności przemawiają za stosowaniem dozoru elektronicznego, istotny jest fakt, że nie izolując sprawcy pozwalamy mu na pracę, prawie normalne funkcjonowanie w środowisku, co w konsekwencji przynosi długofalowe pozytywne efekty dla niego, oraz całego społeczeństwa.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Zwrot obrączek na pisemny wniosek więźniów

Elektroniczne obrączki dla skazanych