statystyki

UOKIK:Banki krwi pępowinowej pod kontrolą

27.10.2008, 11:22; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:58

Z kontroli banków krwi pepowinowej, którą przeprowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika że wszyscy przedsiębiorcy stosują w umowach postanowienia, które mogą naruszać interesy konsumentów.


Krew pępowinowa pochodzi od noworodka i może zostać pobrana jedynie podczas porodu, w ciągu zaledwie kilku minut. Zawiera ona komórki macierzyste krwiotwórcze, które mogą być wykorzystywane do przeszczepów m.in. w chorobach nowotworowych takich jak białaczka. Komórki te, wyizolowane z pobranej krwi pępowinowej, zamrażane są w ciekłym azocie o temperaturze ok. minus 196 stopni – w ten sposób mogą być przechowywane nawet przez kilkadziesiąt lat. W Polsce odpłatnym pobieraniem, preparowaniem i przechowywaniem krwi pępowinowej zajmuje się ośmiu przedsiębiorców – są to banki krwi pępowinowej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się stosowanym przez nich wzorcom umownym, w tym w szczególności treści umów i regulaminów. Kontrola wykazała, że wszyscy przedsiębiorcy stosują postanowienia, które – zdaniem Urzędu – mogą naruszać interesy konsumentów. Zastrzeżenia dotyczą m.in:


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane