W dniu 1 lipca 2013 roku weszły w życie przepisy tzw. "ustawy śmieciowej". Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi mają sprawić, że nikomu nie będzie opłacało się wyrzucać śmieci na dzikie wysypiska.

Około 1/4 Polaków nie była do tej pory objęta żadną umową na wywóz odpadów. Od 1 lipca wyrzucanie śmieci na dzikie wysypiska przestanie się jednak opłacać, bowiem wszyscy będą objęci opłatą za wywóz śmieci.

Odbiorem i zagospodarowaniem śmieci zajmować się będą firmy wybrane w przetargach. Gminy miały obowiązek wybrania firmy odbierającej odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w drodze przetargu i większości się to udało na czas.

Z danych resortu środowiska wynika, że 1 972 samorządy tj.79%, zorganizowały przetarg i podpisały umowę z firmą odbierającą śmieci, a tylko 20 gmin tj. 1% w ogóle nie podjęło żadnych działań. Przed podpisaniem umowy jest 317 gmin, a 170 jest w trakcie procedur przetargowych.

Warszawa z "programem pomostowym"

Od 1 lipca śmieci od mieszkańców Warszawy będą ,podczas okresu przejściowego, odbierane w ramach tzw. "programu pomostowego"- poinformowała prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W trakcie trwania programu pomostowego mieszkańcy Warszawy będą płacić miastu, a nie firmom. Miasto będzie z pobieranej opłaty śmieciowej opłacać faktury za odbiór śmieci od mieszkańców. Z kolei rachunki za wykonaną usługę firmy będą przesyłać bezpośrednio do ratusza.

Źródło:MOS

Zobacz także:

''Ustawa śmieciowa'' niezgodna z Konstytucją?