Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Infrastruktury w sprawie problemów najemców z wykupem na własność mieszkań w zasobach towarzystwa budownictwa społecznego będącego w upadłości.
Jak podkreśla RPO w powyższych przypadkach sprzedawany jest cały budynek, nawet jeśli korzystniejszym rozwiązaniem dla wierzycieli i najemców byłaby sprzedaż poszczególnych mieszkań.
Rzecznika Praw Obywatelskich informuje o wpływających do Biura RPO skargach od najemców mieszkań w TBS w upadłości, będących partycypantami, którzy czują się pokrzywdzeni pozbawieniem ich możliwości wykupienia na własność zajmowanych lokali. Również syndycy masy upadłości TBS-ów zwracają uwagę na trudności ze sprzedażą nieruchomości wchodzących w skład likwidowanej masy upadłości TBS, wynikające z ustawowego zakazu wydzielania i sprzedaży lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu środków publicznych.
Zakaz ten, ustanowiony w art. 15e ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, ogranicza sposób likwidacji majątku upadłego TBS wyłącznie do możliwości zbycia budynku z mieszkaniami na wynajem jako całości nawet wówczas, gdy cel postępowania upadłościowego wyrażający się w zaspokojeniu roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu, przemawia za sprzedażą lokali w tym budynku jako odrębnych nieruchomości.
Zakaz ustanowiony w art. 15e ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego obowiązuje również w postępowaniu upadłościowym. Z chwilą ogłoszenia upadłości TBS nie traci bowiem swojego statusu towarzystwa budownictwa społecznego.
Jak wskazuje RPO z opracowania pt. „Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 r." wynika, że w resorcie infrastruktury dostrzeżona została potrzeba wprowadzenia zmian dotyczących zasad zbywania mieszkań wybudowanych z udziałem środków publicznych i z udziałem partycypantów przez wprowadzenie możliwości wyodrębniania takich lokali na własność.
W „Założeniach projektu ustawy o społecznym zasobie mieszkań czynszowych, społecznych grupach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw" z dnia 29 kwietnia 2010r. wskazano, że w sposób szczególny zakres podmiotowy ustawy będzie obejmował zagadnienia związane z działalnością towarzystw budownictwa społecznego, w tym z upadłością tych podmiotów.
Założenia do projektu przewidują ponadto, iż w stosunku do zasobu mieszkaniowego wybudowanego ze wsparciem środków publicznychn zniesiony zostanie istniejący od początku obowiązywania ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zakaz wyodrębniania mieszkań na własność lub ustanawianie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania.
PS/źródło:RPO
Zobacz także:
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama