Napadnięty może wybrać każdy sposób obrony, który pozwoli mu na skuteczne odparcie ataku. Jego działania muszą być jednak współmierne do zagrożenia i podjęte w czasie działania napastnika.

Czy mogę uderzyć włamywacza łomem

Kilka miesięcy temu, w czasie kiedy kąpałam dziecko, do domu wkradł się włamywacz. Na szczęście udało mi się uwięzić go w domu i wezwać policję. Zastanawiam się jednak, czy gdybym nie była w stanie tego zrobić, to mogłabym użyć w stosunku do niego siły, obezwładniając go np. łomem?

Kiedy mogę użyć siły wobec intruza

W ubiegłym tygodniu po przyjeździe na swoją posesję zastałam na niej dwóch bezdomnych pijących w altanie. Czy mogłam w ramach obrony koniecznej użyć miotacza gazu, by szybciej opuścili nieruchomość?

Czy poniosę karę, jeśli działałem w stresie

Często wracam do domu z pracy późną porą. Słyszałem o przypadkach rozbojów dokonywanych w okolicy, więc noszę do obrony mały nóż. Zastanawiam się jednak, czy postępuję słusznie i w razie jego niewłaściwego użycia przeciwko przestępcy w stresie sam nie zostanę oskarżony o przestępstwo.

Czy broniąc innych, mam większe uprawnienia

Większość osób nie reaguje na niedotyczące ich bezpośrednio akty przemocy czy wandalizmu w miejscach publicznych. Słyszałem jednak, że ci, którzy staną w cudzej obronie, mają podobne uprawnienia do policji. Czy to prawda?

Czy mogę uderzyć złodzieja dwa dni po kradzieży

Dwa dni po kradzieży materiałów z placu budowy mojego domu złapałem mężczyznę, który tego dokonał. W trakcie obezwładniania go uderzyłem go kilka razy pięścią. Gdy przyjechała policja, funkcjonariusze powiedzieli mi, że posunąłem się za daleko i mogę ponieść tego konsekwencje. Czy nie broniłem w ten sposób swojego mienia?

Czy mogę reagować na naruszenie nietykalności

Prawo do obrony koniecznej przysługuje najczęściej w poważnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Czy mogłem w jej ramach zareagować także na naruszenie mojej nietykalności przez pijanego mężczyznę, który popchnął mnie w autobusie komunikacji miejskiej?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Co można zrobić włamywaczowi
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.