Co do zasady po zmarłym dziedziczy rodzina. Spisujący testament może jednak postanowić inaczej. Decydując się na wydziedziczenie spadkobierców ustawowych, musi jednak wskazać powody tej decyzji.
Reklama

Czy wydziedziczenie jest skuteczne

Spadkodawca wydziedziczył córkę i pozbawił ją prawa do zachowku ze znanego tylko sobie powodu. Czy taki sposób wydziedziczenia pozbawia ją prawa do zachowku?

Czy rozwiedziona żona dziedziczy

Kilkanaście lat temu się rozwiodłem. Mam nową rodzinę. Postanowiłem spisać testament. Czy powinienem w nim wydziedziczyć byłą żonę, aby nie otrzymała po mnie spadku?

Czy skutecznie wydziedziczę dziecko

Kilka lat temu syn wyjechał za granicę do pracy. Na początku nasze kontakty były bardzo poprawne. Syn troszczył się o mnie i pomagał mi, z czasem kontakty ustały, a obecnie ich nie ma. Czy w związku z tym mogę wydziedziczyć syna?

Czy zawsze można stracić zachowek

Zamierzam sporządzić testament u notariusza. Cały czas zastanawiam się, czy powinienem wydziedziczyć syna. Czy spadkodawca może w inny sposób niż w testamencie pozbawić dziecko otrzymania majątku po jego śmierci?

Czy można wydziedziczyć żonę

Żona od dawna mieszka za granicą i nie utrzymuje z nami kontaktów. Wprawdzie nie mamy rozwodu, ale istnieje pomiędzy nami rozdzielność majątkowa. Chciałbym zapisać swój cały majątek dzieciom. Czy w testamencie mogę pozbawić żonę prawa do spadku?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy spadkodawca może wyłączyć uprawnionych od dziedziczenia
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania