Miasta i gminy intensywnie pracują nad aktualizacją wysokości opłat z tytułu użytkowania wieczystego – zarówno jeśli chodzi o tereny gminne, jak i Skarbu Państwa. Mają na to czas do końca grudnia. W wielu przypadkach opłaty za użytkowanie wieczyste pójdą w górę.
Taka decyzja zapadła już w Katowicach. – Dla gruntów stanowiących własność miasta opłata wzrośnie w przyszłym roku o ok. 20 proc. – mówi nam Dariusz Czapla z miejskiego urzędu.
Inne miasta na razie nie chcą ujawniać, jak dużych podwyżek powinni się spodziewać użytkownicy wieczyści.
– Jeśli z przeprowadzonych analiz wynikać będzie konieczność podniesienia opłat, to prawdopodobnie jeszcze w tym roku będziemy ich dokonywać. Trudno powiedzieć o ile – przyznaje Anna Szpytko, rzecznik prasowy prezydenta i urzędu miasta Poznań.
Zmian w opłatach spodziewać się można też we Wrocławiu, choć miasto wciąż czeka na opinie rzeczoznawców majątkowych. – Nie można podać średniej kwoty rocznej opłaty, bo jest ona inna dla każdej nieruchomości i zależy od jej wyceny.
Z kolei pracownicy warszawskiego urzędu miejskiego na pytanie o podwyżki odsyłają do urzędów dzielnic. – Tam ustalane są stawki w przypadku nieruchomości miejskich. Opłaty za tereny Skarbu Państwa ustala Zarząd Mienia Skarbu Państwa – poinformowała Dagmara Strzelczyk z wydziału prasowego. Zasadność nowych opłat użytkownik może zgłosić do samorządowego kolegium odwoławczego.