Według Obywatelskiego Komitetu Nowej Ustawy o Ochronie Zwierząt kwestie dotyczące ochrony czworonogów nie zostały do tej pory kompleksowo uporządkowane. Z tego powodu stowarzyszenie stworzyło obywatelski projekt ustawy, która ureguluje takie sprawy, jak trzymanie psów na uwięzi, handel zwierzętami oraz wystawianie ich w cyrku. Pod propozycjami komitetu podpisało się 200 tysięcy osób. Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu.

Zgodnie z nimi za zabicie psa lub kota ze szczególnym okrucieństwem ma grozić kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Właściciel czworonoga nie będzie mógł trzymać go na łańcuchu.

W projekcie zostały także zawarte regulacje dotyczące zwierząt, które występują w cyrkach lub biorą udział w różnego rodzaju widowiskach. Zgodnie z propozycjami w takich miejscach nie będą mogły występować dzikie zwierzęta. Do takich pokazów będzie można wykorzystywać jedynie zwierzęta domowe lub gospodarcze. Co więcej, zgodnie z projektem cyrkowym zwierzętom nie będzie można podawać środków dopingujących.

Według propozycji obywatelskiego komitetu trzeba stworzyć inspekcję. Ma ona czuwać nad hodowlami zwierząt oraz sprzedażą ich na terytorium naszego kraju. Zgodnie z projektem poprowadzi ona specjalny rejestr wszystkich hodowli zwierząt w naszym kraju.

Równolegle w Senacie trwają prace nad nowelizacją obowiązującej już ustawy o ochronie zwierząt. Tylko część postulatów obywatelskiego komitetu została uwzględniona w tej właśnie nowelizacji. Według komitetu projekty różnią się jednak od siebie.

– W poselskiej noweli nie ma przepisów o inspekcji ds. zwierząt, którą chcemy powołać. Tam jest jedynie mowa o inspekcji weterynaryjnej. To dwie różne rzeczy. Ta pierwsza ma czuwać nad bezpieczeństwem zwierząt, druga ma kontrolować produkty pochodzenia zwierzęcego – wyjaśnia Cezary Wyszyński, który reprezentuje komitet.

Dodaje, ze podobnych różnic jest więcej. Posłowie zgodzili się na to, by w ich projekcie znalazł się przepis, który zakazuje trzymania czworonogów na uwięzi dłużej niż 12 godzin. W projekcie obywatelskim znalazł się jednak całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach.