Dzisiaj posłowie zadecydują o ostatecznym kształcie kodeksu wyborczego. Do rozpatrzenia mają 314 poprawek, jakie do sejmowej ustawy zgłosili senatorowie. Wczoraj parlamentarzyści z nadzwyczajnej komisji do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego na skutek inicjatywy Senatu zrezygnowali z obowiązkowego zawiadamiania wyborców o poszczególnych wyborach.

Nie trzeba zawiadamiać

Ta nowa instytucja w założeniu miała przyczynić się do znacznie lepszego poinformowania wyborców o najważniejszych kwestiach związanych z wyborami. Zgodnie z nią każdy obywatel miał otrzymać imienne zawiadomienie o wyborach ze zwięzłą informacją, jakie wybory się odbędą, a także kiedy (data, godziny), gdzie (właściwy lokal wyborczy) i jak (procedury) może oddać swój głos. Rezygnacja z tego rozwiązania martwi ekspertów. W ocenie dr. Jarosława Zbieranka, kierownika Programu Prawa i Instytucji Demokratycznych w Instytucie Spraw Publicznych, takie obligatoryjne zawiadomienie wysyłane każdemu wyborcy wzmacniały konstytucyjną zasadę powszechności wyborów. – Stosowane w praktyce w krajach Europy zawiadomienia dodatkowo pomagają w podjęciu decyzji o udziale w głosowaniu. – tłumaczy Jarosław Zbieranek. O tym, że wyborcy nie mają dostatecznej wiedzy na kogo i w jaki sposób głosować, najlepiej świadczą wyniki badań przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych. Wynika z nich, że o wyborach przedstawicieli do sejmików województw w listopadowym wyborach samorządowych wiedziało tylko 7 proc. wyborców.

Jednolite głosowanie

Kodeks wyborczy zastąpi obowiązujące dotychczas pięć ustaw wyborczych. Nowe rozwiązania ujednolicą polskie prawo wyborcze oraz usuną występujące w praktyce wątpliwości. Zgodnie z kodeksem wyborczym w każdych wyborach i bez względu na to, czy będą one trwać jeden dzień, czy dwa dni, głosowa- nie będzie przeprowadzane w tych samych godzinach (7 – 21). Ostateczną decyzje o wprowadzeniu dwudniowego głosowania będzie podejmował organ zarządzający wybory. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lutego 2011 r.

Najważniejsze zmiany w prawie wyborczym

● głosowania korespondencyjnego dla Polaków przebywających za granicą,

● wprowadzenia dwudniowego głosowania,

● jednolite godziny otwarcia lokali wyborczych.