Za skradziony z pokoju hotelowego bagaż turysta może żądać odszkodowania od właściciela hotelu. Musi jednak wykazać, że poniósł szkodę na skutek działania lub zaniechania hotelarza. Prawo do odszkodowania przysługuje także wówczas, gdy turysta utracił bagaż podczas podróży na wakacje.
Wakacje to dla niektórych czas wypoczynku, ale dla innych czas szczególnie intensywnej pracy. To właśnie w tym okresie lawinowo rośnie liczba dokonywanych, najczęściej na turystach, kradzieży. Policjanci we wszystkich krajach szczególnie mocno ostrzegają przed złodziejami i kieszonkowcami, którzy działają zwłaszcza w letnich kurortach. Niestety na niewiele się to zdaje. Beztroska towarzysząca nam podczas letniego wypoczynku sprawia, że turyści często padają ofiarą kradzieży w hotelach, motelach, pensjonatach i domach wypoczynkowych. Jeżeli podczas wakacji turyście przydarzy się takie nieprzyjemne zdarzenie, to powinien pamiętać przede wszystkim o tym, że za utratę lub uszkodzenie swoich rzeczy w takich okolicznościach może żądać odszkodowania od prowadzących te obiekty.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Obowiązków turysty

Konieczności zawiadomienie o kradzieży

Podmiotów uprawnionych do roszczeń

Wyłączenia odpowiedzialności

Odpowiedzialności przewoźnika

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Co może zrobić okradziony turysta.