ZMIANA PRAWA

Alkoholu w ogóle nie będzie na imprezach masowych - zadecydował Sejm, przyjmując poprawki Senatu do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Posłowie przegłosowali zmianę w ustawie, która eliminowała przyzwolenie na sprzedaż napojów o zawartości alkoholu do 4,5 proc., m.in. podczas meczów piłkarskich. Nowela określa również, że za wniesienie na stadion alkoholu kibic narazi się na karę ograniczenia wolności albo grzywny, która nie będzie niższa niż 2 tys. zł. Zapis dotyczący sprzedaży piwa podczas imprez masowych był od początku kontrowersyjny.

Nowe przepisy wprowadzają też wymóg monitoringu kibiców przez kluby piłkarskie na stadionach. Odpowiednie kamery mają rejestrować nie tylko zdarzenia na trybunach, ale i przy ogrodzeniach, a nawet kasach. Taki system kontroli połączony z dokładną identyfikacją osób wchodzących na stadion ma wyeliminować udział w widowiskach sportowych chuliganów objętych zakazami stadionowymi.

Ustawa określa, że sąd będzie mógł zakazać osobom zakłócającym przebieg meczów piłkarskich wejścia ma imprezy masowe przez sześć lat. Jeżeli ktoś złamie regulamin, to sam klub piłkarski będzie mógł zakazać mu wejścia na stadion nawet przez dwa lata.

Nowe prawo wprowadza też surowsze kary za wybryki chuligańskie. W przypadku niewykonywania poleceń wydawanych przez służby porządkowe ma grozić areszt, kara ograniczenia wolności lub grzywna w wysokości nie niższej niż 2 tys. zł. Dokładnie takie same sankcje będą w przypadku przebywania w miejscach, które nie są przeznaczone dla publiczności. Jednak jeżeli kibic znajdzie się na płycie boiska podczas meczu piłki nożnej, to oprócz kary grzywny naraża się nawet na trzy lata pozbawienia wolności.

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych trafi teraz do podpisu prezydenta. Jej przepisy wejdą w życie 1 sierpnia 2009 r. Jednak identyfikacja kibiców na stadionach, na których nie toczą się rozgrywki lig zawodowych, zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2010 r.