statystyki

Słowik: Reprywatyzacja, czyli żeby było tak, jak było

autor: Patryk Słowik13.02.2018, 07:45; Aktualizacja: 13.02.2018, 09:08
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Realizacja przepisów projektu ustawy reprywatyzacyjnej przekracza możliwości budżetu państwa. Wątpliwości są również pod względem zgodności zapisów proponowanych w ustawie z prawem polskim i prawem międzynarodowym – stwierdził szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Mówiąc prościej: zdaniem premiera Morawieckiego i jego ludzi Polski nie stać na uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Takie stanowisko to błąd. Polski bowiem tak naprawdę nie stać na nieuchwalenie ustawy. Dalsze zwracanie nieruchomości i wypłacanie odszkodowań w perspektywie dekad będzie o wiele kosztowniejsze niżeli zamknięcie tematu kosztem 20-30 mld zł. Koniunktura gospodarcza sprzyja temu, by wreszcie raz na zawsze uporać się z demonami reprywatyzacji; tak jak zrobiły to już dawno temu inne państwa europejskie.

Jacek Sasin co prawda zaznaczył, że jego słowa nie oznaczają, iż ustawy nie będzie. Oznaczają – tylko i aż – że nie będzie jej w najbliższych tygodniach. Niestety sytuacja ta zaczyna przypominać poprzednie przypadki, gdy próbowano uchwalić ustawę reprywatyzacyjną. Warto pamiętać, że do Sejmu w ciągu ostatnich 28 lat trafiło ponad 20 projektów ustaw reprywatyzacyjnych. Za każdym razem jednak na drodze do rozliczenia się z komunistycznymi wypaczeniami stawali politycy, którzy – zazwyczaj hojni – nagle zaczynali troszczyć się o publiczne pieniądze. Tak jest i tym razem.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Valdemort(2018-02-15 22:04) Zgłoś naruszenie 10

    w tym kraju nigdy nikogo nie jest stać na przyzwoite i sprawiedliwe załatwienie słusznych spraw swoich obywateli - bo politycy nagle troszczą się o pieniądze na ten cel - ale za to kościół został błyskawicznie i w kompletnie utajniony sposób załatwiony w pierwszej kolejności, obywatele obcych państw zaspokojeni poprzez indeminizację - to po co to państwo jest?

    Odpowiedz
  • Liberal(2018-02-13 10:19) Zgłoś naruszenie 10

    Batrdzo trafna decyzja, bo ten projekt to bubel prawny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane