statystyki

Słowik: Reprywatyzacja, czyli żeby było tak, jak było

autor: Patryk Słowik13.02.2018, 07:45; Aktualizacja: 13.02.2018, 09:08
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Realizacja przepisów projektu ustawy reprywatyzacyjnej przekracza możliwości budżetu państwa. Wątpliwości są również pod względem zgodności zapisów proponowanych w ustawie z prawem polskim i prawem międzynarodowym – stwierdził szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Mówiąc prościej: zdaniem premiera Morawieckiego i jego ludzi Polski nie stać na uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Takie stanowisko to błąd. Polski bowiem tak naprawdę nie stać na nieuchwalenie ustawy. Dalsze zwracanie nieruchomości i wypłacanie odszkodowań w perspektywie dekad będzie o wiele kosztowniejsze niżeli zamknięcie tematu kosztem 20-30 mld zł. Koniunktura gospodarcza sprzyja temu, by wreszcie raz na zawsze uporać się z demonami reprywatyzacji; tak jak zrobiły to już dawno temu inne państwa europejskie.

Jacek Sasin co prawda zaznaczył, że jego słowa nie oznaczają, iż ustawy nie będzie. Oznaczają – tylko i aż – że nie będzie jej w najbliższych tygodniach. Niestety sytuacja ta zaczyna przypominać poprzednie przypadki, gdy próbowano uchwalić ustawę reprywatyzacyjną. Warto pamiętać, że do Sejmu w ciągu ostatnich 28 lat trafiło ponad 20 projektów ustaw reprywatyzacyjnych. Za każdym razem jednak na drodze do rozliczenia się z komunistycznymi wypaczeniami stawali politycy, którzy – zazwyczaj hojni – nagle zaczynali troszczyć się o publiczne pieniądze. Tak jest i tym razem.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Valdemort(2018-02-15 22:04) Zgłoś naruszenie 10

    w tym kraju nigdy nikogo nie jest stać na przyzwoite i sprawiedliwe załatwienie słusznych spraw swoich obywateli - bo politycy nagle troszczą się o pieniądze na ten cel - ale za to kościół został błyskawicznie i w kompletnie utajniony sposób załatwiony w pierwszej kolejności, obywatele obcych państw zaspokojeni poprzez indeminizację - to po co to państwo jest?

    Odpowiedz
  • Liberal(2018-02-13 10:19) Zgłoś naruszenie 10

    Batrdzo trafna decyzja, bo ten projekt to bubel prawny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane