Centralne Biuro Antykorupcyjne poprosiło na początku sierpnia o informacje na temat oświadczenia majątkowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Stanisława Biernata - poinformował PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Brodowski powiedział w piątek PAP, że wystąpienie skierowane było do prezes TK Julii Przyłębskiej. "Poprosiliśmy o przekazanie oświadczenia, które powinien był złożyć na koniec kadencji, jak i tego, które powinno być złożone według stanu na koniec 2016 r." - dodał.

CBA ma ustawowy obowiązek badania oświadczeń majątkowych polityków, urzędników, samorządowców.

W środę prezes TK w poinformowała, że sędzia Biernat złożył 22 sierpnia oświadczenie majątkowe na koniec kadencji, która upłynęła 26 czerwca.

Wcześniej, w lipcu, po dwóch tygodniach od odejścia b. wiceprezesa, Przyłębska przypomniała mu w liście, że nie złożył takiego dokumentu i nie uzyskała odpowiedzi, jednak teraz takie oświadczenie wpłynęło.

W oświadczeniu przesłanym PAP w połowie sierpnia sędzia Biernat przyznał, że w wyniku przeoczenia nie złożył oświadczenia majątkowego na koniec kadencji sędziego TK i zapewnił, że uczyni to w najbliższym czasie.

W piątkowym wywiadzie dla PAP prezes Przyłębska oceniła tak późne złożenie oświadczenia, jako niewypełnienie ustawowego obowiązku, a nie nieporozumienie. "Sprawa jest na tyle świeża, że muszę się nad nią pochylić" - powiedziała pytana o możliwe konsekwencje dla Biernata.

Informację o wystąpieniu CBA do TK podało w piątek TVP Info.(PAP)