Przepisy o blokowaniu domen podmiotów, które oferują obstawianie zakładów wzajemnych bez zezwolenia ministra finansów, już obowiązują. Oznacza to, że dostęp do ponad 500 stron internetowych został drastycznie ograniczony.– Nowe prawo daje bezprecedensową szansę naprawy patologicznej sytuacji, w której aż 90 proc. rodzimego rynku zakładów wzajemnych online należy do szarej strefy. Intencja ustawodawcy zostanie zrealizowana jednak tylko wtedy, gdy właściwe organy państwa będą ze stanowczością korzystały z wprowadzonych narzędzi – wskazuje Marta Kostka, prezes Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich, które jest przedstawicielem większości firm posiadających zezwolenie.
1 lipca weszła w życie kolejna partia przepisów nowelizacji ustawy o grach hazardowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 88). Zgodnie z nimi minister finansów prowadzi rejestr domen, za pośrednictwem których granie jest niedozwolone. Te powinny być blokowane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Chodzi o to, by uderzyć w biznes, który w Polsce nie odprowadza podatków. I by gracze mieli pełną świadomość, kto jest legalnym bukmacherem, a kto nie.
Co to oznacza dla graczy? Dla wielu z nich będzie drożej. Dotychczas obstawiali wyniki zawodów u podmiotów bez zezwolenia dlatego, że te nie płaciły w Polsce podatków. Dzięki temu oferowały swoim klientom lepsze warunki. Z drugiej strony: będzie bezpieczniej. W przypadku firm nieposiadających zezwolenia zdarzały się podmioty, które nie chciały wypłacać wysokich wygranych.
Polski rynek zakładów wzajemnych jest wart ok. 5 mld zł rocznie. Na strony internetowe najpopularniejszych bukmacherów bez zezwolenia wchodziło zaś nawet 4 mln Polaków miesięcznie.
– Stanowiły one nieuczciwą konkurencję dla przedsiębiorstw działających legalnie, które płacą podatki, zatrudniają tysiące pracowników i sponsorują polski sport – przekonuje Marta Kostka.
Do przepisów o blokowaniu domen było jednak wiele zastrzeżeń. Przykładowo Fundacja Panoptykon zwracała uwagę, że złą regułą byłoby ograniczanie internautom dostępu do sieci pod pozorem walki z patologiami. Z tymi bowiem można walczyć na wiele sposobów. A blokowanie domen ma więcej wspólnego z cenzurą niżeli skutecznym przeciwdziałaniem. Tym bardziej że blokady, zdaniem ekspertów, dość łatwo obejść.
Etap legislacyjny
Weszło w życie