Najczęściej ostatnią wolę spadkodawca skutecznie wyrazi ustnie w razie obawy, że wkrótce umrze, a jego zdrowie nie pozwala na własnoręczne napisanie go. Musi to zrobić w obecności trzech świadków.

Czy zawsze wolno sporządzić testament ustny

Sporządziłem tylko jeden testament, ale zrobiłem to ustnie w obecności trzech świadków. Jestem człowiekiem w podeszłym wieku i mam trudności z pisaniem. Syn, którego pominąłem w nim, twierdzi, że zakwestionuje testament, ponieważ gdy sporządzałem, go byłem zdrowy i nie istniała obawa mojej śmierci. Czy syn ma rację ?

Czy świadkiem może zostać przyszły spadkobierca

Poważnie chory spadkodawca chce sporządzić testament ustny. Rodzina zamierza zgromadzić świadków, w obecności których oświadczy on swoją ostatnią wolę. Czy wśród nich może być przyszły spadkobierca?

Czy osoba obca spisze treść ostatniej woli

Ojciec wyraził ustnie swoją ostatnią wolę. Obecnych było przy tym jednocześnie trzech świadków. Ojciec wkrótce potem zmarł. Zresztą kilkakrotnie w obecności różnych osób wskazywał, kto ma po nim dziedziczyć. Zawsze byli to ci sami spadkobiercy. Czy osoba obca może spisać ostatnią wolę mojego ojca? Czy wystarczy, że przy wyrażaniu jej byli tylko obecni trzej świadkowie?

Czy spadkodawca powinien podyktować kto po nim dziedziczy

Ojciec jest obłożnie chory i dzieci namawiają go, aby sporządził testament. Stan zdrowia uniemożliwia napisanie go własnoręcznie. Natomiast najbliższa kancelaria notarialna znajduje się w odległej miejscowości, więc koszty sprowadzenia notariusza do chorego byłyby duże. Czy ojciec może podyktować treść testamentu, a potem go tylko podpisać?

Czy wyrażenie ostatniej woli przed wójtem jest skuteczne

Spadkodawca chce sporządzić testament ustny i wyrazić swoją ostatnią wolę wobec wójta w gminie. Czy jest to możliwe? Czy potrzebni są świadkowie?

Czy sąd potwierdzi treść testamentu ustnego

Po śmierci spadkodawcy, który sporządził testament ustny (którego jednak nikt nie spisał), spadkobiercy szybko wnieśli sprawę do sądu o stwierdzenie praw do spadku. Czy przed sądem można potwierdzić treść tego testamentu?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakich formalności trzeba dopełnić, aby testament ustny był ważny.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP