Powód nie zrozumiał ustnego ogłoszenia wyroku. Chce wystąpić o sporządzenie uzasadnienia na piśmie, aby zaskarżyć orzeczenie. W jakim czasie musi wystąpić z takim wnioskiem do sądu?
Reklama
Najczęściej sąd ogłasza ustnie wyrok na tym posiedzeniu, na którym została zamknięta rozprawa. Po ogłoszeniu sentencji sędzia przewodniczący albo sprawozdawca ustnie podaje zasadnicze powody rozstrzygnięcia, pod warunkiem że sprawa nie była rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych.
Natomiast na żądanie strony oraz interwenienta samoistnego i ubocznego sąd musi sporządzić uzasadnienie na piśmie. Z takim wnioskiem strona występuje w ciągu tygodnia od ogłoszenia sentencji. Gdy działała bez profesjonalnego pełnomocnika i na skutek pozbawienia wolności była nieobecna przy ogłoszeniu wyroku, to wówczas z wnioskiem sporządzenia uzasadnienia ma prawo wystąpić w ciągu tygodnia od doręczenia jej przez sąd odpisu sentencji.
Sąd powinien pouczyć stronę występującą bez adwokata lub radcy prawnego, że złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia, jeszcze zanim sąd ogłosi sentencję, nie będzie ważne.
Wniosek składa się na piśmie. Natomiast ustnie do protokołu może go złożyć występujący bez profesjonalnego pełnomocnika pracownik lub ubezpieczony przed sądem pracy oraz w postępowaniu uproszczonym bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku.
Podstawa prawna
Art. 326 – 328 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).
Komentarze(13)
Pokaż:
Często wyroki ustne w części uzasadnienia mają poważne rozbieżności, gdyż ustne wyroki są oparte na ogólnych ustaleniach, gdzie szczegółowe uzasadnienia istotne dla sprawy są pomijane przez sędziów. Ponadto pamięć ludzka jest ulotna i to co powiedziane może umknąć uwadze, co może mieć w późniejszej sprawie odwoławczej lub apelacji istotne znaczenie.
Mniej przychylności dla strony postępowania, mniej zrozumienia dla powodów nieobecności oskarżonych czy obwinionych, a procesy szybsze będą i sądy mniej pracy będą miały na przesiadywanie na salach, a wiecej na uzasadnienia. Także, ilez ułatwień z uwagi na komputer i przeklejanie pasujących tekstów. Taka sama sprawa, zmieniamy daty, miejsca, nazwiska i poooooszłoooo.
Napiszę więcej - w karnym pani sędzia nie uwzględniła moim zdaniem obligatoryjnego nadzwyczajnego złagodzenia kary, co byłoby jedynym zarzutem apelacyjnym. Zastanawiałem się nad "przykozaczeniem" i napisaniem apelacji bez uzasadnienia, w oparciu o ustne motywy. Choć i tak uzasadnienie musiałby powstać. Jakże się zdziwiłem, gdy w pisemnym uzasadnieniu nie ma ani jednego słowa w przedmiocie mojego wniosku (choć w protokole jest) i w ogóle tej instytucji. Dlatego u tej Pani zawsze będę składał wnioski - nie lubię, gdy ktoś pogrywa sobie w taki sposób.
Pomijam już "ustne motywy" w postaci mamrotania do siebie, niezrozumiałych wypowiedzi, i komentarzy typu "proszę o wniosek, to się pan dowie, dlaczego jest tak, a nie siak".
Nadto anna słusznie zwróciła uwagę, że czasem nawet wygrywając warto mieć uzasadnienie, bo się może przydać w podobnej sprawie.
Generalnie nie składam wniosków bez powodu, bo na publikację chodzę.
Pozdrawiam
Skoro pisanie uzasadnień to część mojej pracy, to nie widzę powodu, dla którego miałbym to robić w domu.
Pozdrawiam
W innych państwach UE tak to funkcjonuje i nikt tej praktyki nigdy nie kwestionował.