"Wracamy do pełnej podaży - 1,5 tys. autobusów, 428 tramwajów" - powiedział w piątek w rozmowie z dziennikarzami dyrektor ZTM Wiesław Witek. "Mając na uwadze koszty komunikacji, staramy się zachować z jednej strony dobrą ofertę, a z drugiej strony racjonalnie wydawać pieniądze" - dodał.

Wśród licznych zmian na razie zostanie utrzymana częstotliwość kursowania linii 114 (co 12 minut), oraz linii 118, która będzie jeździła co 15 minut.

Z kolei linia 125 zostanie wycofana z pl. Hallera i skierowana od ul. Grochowskiej do stacji metra Stadion Narodowy. ZTM zaznacza, że skierowanie linii na tę trasę było planowane wraz z uruchomieniem centralnego odcinka II linii metra. Zmiana zostanie wprowadzona wraz z przywróceniem stałej organizacji ruchu przy pl. Wileńskim, co ma nastąpić od 5 września.

Reklama

Utrzymana zostanie ponadto wakacyjna częstotliwość kursowania linii 126 - co pół godziny. Będzie ona jednak obsługiwana bardziej pojemnymi autobusami. Na trasie autobusu 152 przywrócona zostanie 10-minutowa częstotliwość w mikroszczycie porannym, a podstawowo linia będzie kursowała co 12 minut.

Na stałe zostanie utrzymana skrócona trasa linii 155 od strony Koła do ronda Daszyńskiego. Ta linia będzie również kursowała z częstotliwością taką jak w wakacje, czyli co kwadrans w godzinach szczytu, co 20 minut poza szczytem i co pół godziny w święto.

Reklama

We wrześniu zostanie także utrzymana wakacyjna częstotliwość kursowania linii 193. Autobusy będą kursowały co 10 minut w szczycie, co kwadrans poza godzinami szczytu oraz co 20 minut w święta. Ze względu na to, że autobus obsługuje SGGW, częstotliwość jego kursowania zostanie zwiększona wraz z początkiem roku akademickiego.

Kursowanie linii 412 zostanie przywrócone po wznowieniu kursowania tramwajów w al. Solidarności na odcinku Targowa-al. Jana Pawła II, co planowane jest na 5 września.

Więcej informacji o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej będzie dostępnych na stronie www.ztm.waw.pl.

Poza tym 1 września zostanie wprowadzony nowy rozkład jazdy metra w godzinach poza szczytem oraz w weekendy. Zmiany mają na celu dostosowanie podaży miejsc do rzeczywistych potrzeb przewozowych.

Linia M1 w dni powszednie w godzinach międzyszczytowych będzie kursowała co 4 minuty. W święta do godz. 9 co 6 minut i 45 sekund. A po godz. 9 co 5,5 minuty. Linia M2 w dni powszednie pomiędzy godzinami szczytu będzie kursowała co 6 minut. Po godz. 19.30 co 4,5 minuty a po godz. 21 co 6 minut i 40 sekund. W soboty między godz. 6 a 21 metro będzie podjeżdżało na stacje co 6,5 minuty, a w święta co 7,5 minuty.

ZTM poinformował także, że od 1 października nastąpią zmiany w systemie ulg. Do bezpłatnych przejazdów zostali uprawnieni zasłużeni dawcy przeszczepów, umundurowani funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei (ich uprawnienia będą obowiązywać wyłącznie w SKM) oraz osoby kontrolujące, czy kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania wnieśli opłatę za postój (wyłącznie w trakcie czynności służbowych). Bezpłatnie z komunikacji będą mogły korzystać także dzieci własne osób prowadzących rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze, wychowankowie warszawskich Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Specjalnego Ośrodka Wychowawczego.

Wprowadzone zostały także zmiany dotyczące uprawnień do przejazdów z biletami ulgowymi. Prawo do ulgi 50 proc. uzyskały osoby mające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Nastąpiły także zmiany w ulgach dla uczestników studiów doktoranckich oraz uczniów i studentów zagranicznych szkół. Będą oni mogli korzystać z ulg przy przejazdach z każdym rodzajem biletu z taryfy ZTM.

Poza tym w automatach biletowych w autobusach MZA została wprowadzona możliwość płatności BLIKIEM. Żeby móc korzystać z tego typu płatności trzeba mieć w telefonie mobilną aplikację banku, który jest uczestnikiem tego systemu.

ZTM przypomina także, że 1 października tracą ważność hologramy naklejone na Warszawską Kartę Miejską. (PAP)