statystyki

Nie ma jednolitego systemu kategoryzacji hoteli

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.06.2016, 10:21; Aktualizacja: 28.06.2016, 10:28
pokój hotelowy

Polska, obok Węgier, Holandii, Grecji, Włoch, Irlandii i Portugalii, należy do państw, w których kategoryzacja jest obowiązkowaźródło: ShutterStock

Wybieram się do Włoch. Ponieważ będę podróżować, więc chcę zarezerwować miejsca w hotelach, ale ceny są przerażające. Placówki cztero- i pięciogwiazdkowe, do których standardu przywykłam podczas wyjazdów do Tunezji oraz Egiptu, są dla mnie niedostępne. Stać mnie najwyżej na dwie gwiazdki – pisze pani Wanda. – Czy powinnam się na nie zdecydować – pyta czytelniczka.

Wybierając obiekt, w którym będziemy nocować, nie powinniśmy kierować się jedynie tym, ile ma gwiazdek. Najprawdopodobniej bowiem większe wygody będzie oferował dwugwiazdkowy hotel w Hiszpanii lub we wspomnianych Włoszech niż obiekt w Tunezji chwalący się pięcioma gwiazdkami.

Zamieszanie z gwiazdkami to efekt braku jednolitego systemu kategoryzacji – każde państwo ma w tej kwestii dowolność. W efekcie hotel, któremu w jednym kraju przyznano pięć gwiazdek, w innym mógłby otrzymać zaledwie trzy. Przykładem takich państw są np. Tunezja lub Egipt, w których trzygwiazdkowy hotel odpowiada standardem europejskiemu jednogwiazdkowemu. Odwrotnym przykładem jest Hiszpania, w której wymagany jest bardzo wysoki standard. W tym kraju hotel, który w Polsce mógłby się pochwalić pięcioma gwiazdkami, zostałby zakwalifikowany jako czterogwiazdkowy.

Polska, obok Węgier, Holandii, Grecji, Włoch, Irlandii i Portugalii, należy do państw, w których kategoryzacja jest obowiązkowa. Są jednak i takie państwa, w których hotele w ogóle nie muszą mieć gwiazdek. Są to m.in. Francja i Wielka Brytania. Z kolei w Finlandii oficjalna kategoryzacja nie jest prowadzona wcale.

Co ciekawe, różnić się mogą także oznaczenia kategorii hotelu. Gwiazdki są bowiem stosowane głównie w Europie, podczas gdy na świecie występują również litery i korony.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane