statystyki

Od decyzji o nałożeniu opłaty planistycznej można się odwołać

autor: Jan Ludwikowski05.01.2016, 19:00; Aktualizacja: 05.01.2016, 19:12
nieruchomość

Pobierając opłatę planistyczną, gminy uczestniczą w zyskach, jakie przynosi zbycie nieruchomościźródło: ShutterStock

Pan Jacek otrzymał decyzję ustalającą bardzo wysoką opłatę planistyczną. – Jest to spowodowane nieprawidłowym określeniem charakteru mojej działki w planie zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy czytelnik. – W 2009 r. władze miasta błędnie zmieniły przeznaczenie działki – na drogę dojazdową. Dwa lata później, po mojej interwencji, przyznały się do pomyłki i przywróciły właściwy charakter – terenu zabudowy mieszkaniowej. Kiedy w 2015 r. sprzedałem działkę, naliczona została opłata. Dlaczego mam płacić za błędy planistów – denerwuje się pan Jacek.

Właściciel nieruchomości w pewnych przypadkach jest zobowiązany do wniesienia na rzecz gminy renty (opłaty) planistycznej. Dzieje się tak, jeśli w związku z uchwaleniem lub zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wartość nieruchomości wzrośnie. Ponadto, aby powstał obowiązek zapłaty, działka musi zostać sprzedana w ciągu pięciu lat od dnia wejścia w życie nowej uchwały. Aby uniknąć konieczności odprowadzenia wysokiej opłaty, trzeba więc odczekać wskazany okres od zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przeciwnym razie właściciel nieruchomości może być zmuszony do zapłacenia horrendalnie wysokiej sumy.

Pobierając opłatę planistyczną, gminy uczestniczą w zyskach, jakie przynosi zbycie nieruchomości. Uzasadnieniem dla tego rodzaju daniny jest fakt, że wartość gruntu wzrasta w wyniku wejścia w życie nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Właściciel uzyskuje więc dodatkowy ekwiwalent za sprzedaż na skutek uchwały podjętej przez gminę. Rentę planistyczną pobiera wójt, burmistrz lub prezydent miasta w przypadku, gdy wzrośnie wartość nieruchomości. Wysokość opłaty jest uzależniona od zmiany ceny rynkowej. Gmina nie może jednak zażądać więcej niż 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości.

Podstawą naliczenia opłaty planistycznej jest zmiana przeznaczenia działki. Dlatego niezwykle istotne jest sprawdzenie danych znajdujących się w planie zagospodarowania przestrzennego przed sporządzeniem umowy sprzedaży.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane