Jesteś kierowcą? Chcesz sprawdzić, ile masz punktów karnych? Podpowiadamy jak to zrobić

Aby stracić prawo jazdy musisz w ciągu roku otrzymać minimum 24 punkty karne, przyznawane za wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym. Informację o ich liczbie nie są podawane telefonicznie, ani korespondencyjnie. Oznacza to, że jeśli zdarza ci się jeździć nieprzepisowo i chcesz się dowiedzieć jak blisko jesteś utraty uprawnień, musisz osobiście odwiedzić najbliższy komisariat policji i zapytać o to jednego z funkcjonariuszy.

Samo uzyskanie informacji jest bezpłatne, jednak jeżeli potrzebujesz zaświadczenia o liczbie punktów karnych (potrzebnego np. w pracy podczas jazdy samochodem służbowym) musisz zapłacić w urzędzie gminy 17 zł, a potwierdzenie wpłaty przedstawić wraz z dokumentem tożsamości na policji.

Punkty karne naliczane są za każde stwierdzone przestępstwo lub wykroczenie w ruchu drogowym. Rodzaj przestępstwa i wykroczenia określa policjant, który na tej podstawie przyznaje określoną liczbę punktów. Jeżeli w ciągu 12 miesięcy nie zbierzesz co najmniej 24 punktów, te zostaną usunięte z twojego konta. Jeżeli przekroczysz tę liczbę możesz podejść do ponownego egzaminu na prawo jazdy. Istnieją także szkolenia organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD), po których liczba punktów ulega zmniejszeniu. Uczestniczyć w nich kierowca może maksymalnie raz na 6 miesięcy.