statystyki

Sprawozdania mają być dostępne 21 dni przed walnym

autor: Michał Culepa10.06.2015, 07:17; Aktualizacja: 10.06.2015, 08:38
Sprawozdania

Sprawozdaniaźródło: ShutterStock


Zarząd spółdzielni mieszkaniowej powinien wyłożyć do wglądu członków sprawozdania z pracy zarządu i materiały do projektów uchwał nie później niż na trzy tygodnie przed datą walnego zgromadzenia członków – orzekł SN.

Źródłem sprawy było powództwo członkini jednej z łódzkich spółdzielni o uchylenie 9 uchwał walnego zgromadzenia, podjętych na posiedzeniach w czerwcu i październiku 2012 r. Zgodnie z art. 83 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1222) o czasie, miejscu i porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego części zawiadamia się wszystkich członków na piśmie co najmniej 21 dni przed terminem. Zawiadomienie powinno zawierać także wskazanie miejsca wyłożenia wszystkich sprawo- zdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad, oraz informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • piotr(2015-06-10 14:48) Zgłoś naruszenie 00

  jest to kolejne kuriozum; ustawa prawo spółdzielcze i usm mówią wyraźnie o 14 dniach przed walnym, a 21 dni to termin zawiadomienia; są to dwie oddzielne sprawy. Jak sąd mógł to połączyć?

  Odpowiedz
 • Obserwatorka ze sp-ni mieszkaniowej(2015-06-25 11:40) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Piotrze!
  Jest pan w błędzie, bo ustawa o sm, właśnie w ust.6 art. 8 ze zn. 3 wyraźnie określa 21 dniowy termin przed walnym na zapoznanie się z materiałem sprawozdawczym.
  Ustawodawca może niezręcznie określił czas wykonania czynności wyłożenia materiałów sprawozdawczych, ale 21 dni przed –ale- to jest jedyny termin odnoszący się do sprawozdań w tym artykule.
  Jeśli pan bierze czynny udział w życiu sp-ni, to powinien pan już zrozumieć, że to 21 dni przed walnym daje panu ok.6 dni na zapoznanie się z materiałami, napisanie własnych lub z innymi projektów uchwał do walnego i złożenie ich po zebraniu jeszcze min. 9 podpisów.
  W innym przypadku, gdy będzie pan miał materiały wyłożone na 14 dni przed walnym, to po prostu nie ma pan fizycznej możliwości zapoznać się z materiałami, napisać projekt uchwały, zebrać podpisy i złożyć do zarządu.
  Np. w sprawozdaniach ma pan „swoje pieniądze”, które zaliczkowo płaci pan na czynsz, zatem na walne może pan np. zgłosić zwrot nadpłaty w jakiejś pozycji, a widząc np. nadpłatę na jakimś funduszu, może pan z innymi zgłosić przeznaczenie jej na określony cel, można część nadwyżki bilansowej przeznaczyć na zaspokojenie jakiejś potrzeby określonej nieruchomości, itp.
  Po to jest walne i tylko ono ma w swoich kompetencjach podejmowanie takich decyzji.
  Dla dużej liczby sp-ni w Polsce przepis, że ma ona działać „bez wynikowo” dla ich zarządów terminem fikcyjnym.
  Zatem zwołując członków na walne, ich zarządy mają na celu zatwierdzenie sprawozdań, treścią których potwierdzają, że pan nadpłaca czynsz i jeszcze ma pan to zatwierdzić, aby to sprawozdanie można było zarejestrować w Sądzie KRS.
  Proszę sobie samemu określić powyższa sytuację.

  Ponadto, jeśli przejrzy pan bazę internetową w ww. sprawie, to wyniki są kuriozalne: te same od lat sp-nie mieszkaniowe wykładają materiały na 21 dni przed walnym dając szanse na zapoznanie się z ich treścią i tyle samo lub więcej udostępniają materiały na 14 dni przed walnym, a jeszcze inne w ogóle nie ujmują terminów wyłożenia materiałów przed walnym.
  Zwracam te panu uwagę na fakt, że przepisy ustawy o sp-niach są dla sp-ni bezwzględnie obowiązujące = us cogens =, natomiast przepisy ustawy prawo spółdzielcze – już nie ( wyroki proszę przejrzeć z tym terminem).
  Mało tego, pewnych uregulowań odnoszących się do walnego w ups w ogóle nie ma, a ma pan odesłanie do statutów, czyli formy zapisanej umowy cywilno prawnej między członkiem sp-ni , a zarządem.
  Znam statuty, które mają zapisy niezgodne z prawem właśnie w zakresie procedury zwoływania walnego, a zostały zarejestrowane.
  To dopiero jest dramat, bo statut może zmienić tylko uchwała walnego, które jako zwołane niezgodnie z prawem nie ma mocy podejmowania prawomocnych uchwał, z czego wynika, że w takiej sp-ni nie jest możliwa prawomocna zmiana statutu.
  Sąd Najwyższy w tym przypadku słusznie doprecyzował przepis art. 8 ze zn. 6 w ust. 6, że termin 21 dni, to termin odnoszący się także do wyłożenia sprawozdań, bo tylko w ten sposób członkowie sp-ni mogą zaspokoić swój interes prawny i w pełni skorzystać ze swoich nabytych z ustawy -praw.
  Są jeszcze inne aspekty powyższego problemu, ale należy poczekać na pełne uzasadnienie wyroku w tej sprawie, aby można było i o tych problemach dyskutować.
  To tak w skrócie…-),

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane