Wykształciła się w prokuraturze grupa świetnych specjalistów od spraw konstytucyjnych. To byłaby wielka strata, gdyby z tego zrezygnowano - twierdzi Profesor Andrzej Zoll
Czy obligatoryjny udział prokuratora generalnego w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym jest konieczny? Może posłowie koalicji mają rację, rezygnując z tego zapisu?
Propozycje takiej zmiany oceniam jako daleko idące nieporozumienie. Udział prokuratora generalnego jest wyjątkowo potrzebny i mam nadzieję, że w toku dalszych prac nad projektem ustawy zostanie ten błąd naprawiony. Proszę zwrócić uwagę, że nie mamy w naszym postępowaniu – jak np. w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE – instytucji rzecznika generalnego, czyli takiej osoby, która dba o problem prawny w trakcie postępowania i przedstawia w tej sprawie opinię. Dziś prokurator generalny spełnia u nas właśnie podobną rolę.
Co byśmy stracili, gdyby ustawodawca przeforsował tę zmianę?
Z moich doświadczeń wynika, że stanowiska PG bardzo dużo wnoszą do przebiegu sprawy przed TK. To są znakomicie przygotowani fachowcy, których sędziowie TK słuchają z wielką uwagą. Wykształciła się w prokuraturze grupa świetnych specjalistów od spraw konstytucyjnych. To byłaby wielka strata, gdyby to przekreślono i z tego zrezygnowano.
Padają takie argumenty: prokurator generalny będzie mógł się włączyć do każdego postępowania, więc po co takie larum?
To prowadzi do upolitycznienia tej instytucji. Bo oto prokurator generalny będzie wybierał, czy się do jakichś spraw włączy, czy nie. Tego nie wolno zrobić. To najgorsze rozwiązanie. Powiem więcej: w takim wypadku lepszy byłby już zakaz jego udziału w postępowaniu przed TK, o ile to nie jest sprawa inicjowana przez samego PG.
Próba wyrugowania PG z postępowania przed TK to polityczny ruch?
Nie chcę tego łączyć z polityką. Ale to na pewno nieprzemyślane rozwiązanie. Przesunięcie tych prokuratorów do spraw karnych niczego nie zmieni. A przyniesie wiele szkód w postępowaniach przed TK. Dbajmy o poziom orzecznictwa trybunału, bo to wielka wartość.