statystyki

PG: pomysł otwarcia dostępu do stanowiska prokuratora generalnego nie do zaakceptowania

autor: Ewa Ivanova21.11.2014, 08:15; Aktualizacja: 21.11.2014, 08:57

Minister upierając się przy pomyśle otwarcia adwokatom i radcom prawnym drogi do stanowiska prokuratora generalnego będzie miał przeciw sobie całe środowisko prokuratorskie. Od związkowców i Krajowej Rady Prokuratury (KRP), aż po Prokuraturę Generalną.

Prokurator generalny popiera w tym zakresie stanowisko KRP. Propozycja ta jest kontrowersyjna, a pomysł wyłaniania kandydata na PG przez organy samorządu zawodowego jest nie do zaakceptowania – informuje Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej.

KRP w swej uchwale uznała, że pomysł MS zagraża niezależności i apolityczności prokuratury. Obecnie kandydatami na PG mogą być tylko doświadczeni prokuratorzy i sędziowie. Nie mogą oni m.in. angażować się w działalność polityczną. A to gwarantuje, że urząd PG obejmie osoba nieuwikłana w politykę i konflikty interesów.

Minister Grabarczyk zapewnił jednak DGP, że mimo krytyki nie zamierza wycofać się ze swojej propozycji. – Nasz pomysł ma umocowanie konstytucyjne – przekonuje. I wskazuje na art. 60 konstytucji, gwarantujący prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach wszystkim obywatelom. Przypomina, że już obecnie adwokaci i radcy prawni mogą bez przeszkód kandydować na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane