Małgorzata Gersdorf została z dniem 30 kwietnia 2014 r. powołana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

"Uroczystość wręczenia aktu powołania odbyła się w pałacu Belwederskim z udziałem zaproszonych gości - sędziów Sądu Najwyższego i rodziny nowopowołanego Pierwszego Prezesa SN" - informuje strona SN.

Małgorzata Gersdorf zastąpiła na stanowisku Stanisława Dąbrowskiego, który zmarł w styczniu. To pierwsza w historii instytucji kobieta, która objęła urząd Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Gersdorf jest sędzią orzekającym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

Prezydent Bronisław Komorowski życzył nowej pani prezes, aby umacniała autorytet Sądu Najwyższego i przypomniał, że Małgorzata Gersdorf została wskazana przez środowisko sędziowskie "na zasadzie oceny dorobku, oceny osobistego autorytetu i zdolności". "Nie potrzeba żadnych rozwiązań natury prawnej i zdaje się, że mamy możliwość cieszenia się pierwszym prezesem Sądu Najwyższego-kobietą, w Polsce" - dodał prezydent. Ona sama dziękowała i tłumaczyła, że to nadzwyczajna chwila w życiu każdego prawnika. "Odczytuję to, jako wyraz zaufania do sędziów Sądu Najwyższego, ich autorytetu i jako zaufanie do kobiet, za co dziękuję" - mówiła.